Wiadomości
Fot. Wojtek Jakubowski /Fotokombinat/KFP

środa,

11 lipca 2018

16:14

"Dlaczego mamy być gorsi od Śląska i Zagłębia?". Pomorscy samorządowcy znowu walczą o utworzenie metropolii

Samorządowcy chcą utworzenia metropolii na Pomorzu. Podpisali w tej sprawie wspólną deklarację, która trafi do Warszawy.
To już druga próba utworzenia takiego związku w naszym regionie. W 2016 roku dokument poświadczający wolę utworzenia metropolii na Pomorzu trafił do MSWiA. Podpisało go ponad 50 samorządów. W ubiegłym roku do ówczesnej premier Beaty Szydło trafił wniosek. Zgodzono się jedynie na powstanie metropolii śląskiej, która funkcjonuje od stycznia.

SPOTKANIE W SEJMIE

Prezydent Sopotu Jacek Karnowski uważa, że nie ma na co czekać. Dlatego samorządowcy będą znowu lobbować w tej sprawie. - W przyszłym tygodniu spotykamy się w sejmie. Zapraszamy wszystkich posłów ziemi pomorskiej na spotkanie z samorządowcami. Chcemy rozmawiać o utworzeniu metropolii na Pomorzu. Nie rozumiemy, dlaczego mamy być gorsi od Śląska i Zagłębia. Chcemy też się rozwijać, wspólnie inwestować. Będziemy mówić także o środkach, które są potrzebne na wspólny bilet - mówi Jacek Karnowski.

"POTRZEBNA JEST WSPÓLNA STRATEGIA"

Pomysł od początku wspiera posłanka PO Małgorzata Chmiel, która w imieniu Platformy Obywatelskiej napisała projekt ustawy w sprawie utworzenia metropolii na Pomorzu. - Utworzenie metropolii jest ważne, bo to jest wspólne planowanie przestrzenne, budowanie wspólnych ścieżek rowerowych czy wspólna ochrona środowiska. Nie da się dbać o czyste powietrze tylko w jednym mieście, potrzebna jest wspólna strategia. Oczywiście dzięki ustawie byłyby dodatkowe pieniądze na rozwój dróg w całym regionie. Ponadto łatwiejsze byłoby pozyskiwanie środków unijnych. Unia Europejska promuje bowiem projekty ponadregionalne - mówi Małgorzata Chmiel.

Spotkanie samorządowców i parlamentarzystów w Sejmie odbędzie się 18 lipca.

DEKLARACJA SAMORZĄDOWCÓW:

My sygnatariusze zaangażowani w zrównoważony rozwój Pomorza wyrażamy nasze poparcie dla utworzenia związku metropolitalnego w województwie pomorskim.Związek metropolitalny jest formalnym usankcjonowaniem istniejących oraz sukcesywnie pogłębianych więzi społeczno-gospodarczych i kulturalnych, integrujących gminy i powiaty województwa pomorskiego.

Utworzenie związku metropolitalnego jako zjednoczonej siły miast i gmin przyczyni się do bardziej dynamicznego rozwoju naszych samorządów oraz służyć będzie widocznej poprawie warunków życia mieszkańców Pomorza. Kluczowe są wola oraz wspólne działanie, ale także zachowanie własnej tożsamości. Ze świadomością różnic i podobieństw, w poszanowaniu historycznych doświadczeń, łatwiej jest planować, a także koordynować działania na poziomie metropolitalnym. Wymiana różnorodnych doświadczeń i wykorzystanie dobrych praktyk dają szansę na harmonijny rozwój całego obszaru metropolii. Skoordynowana metropolia to codzienne korzyści, zarówno dla przedsiębiorców, organizacji pozarządowych, sektora nauki, mieszkańców jak i turystów. Rozwój metropolii jest naszą wspólną szansą, a powodzenie całego projektu zależy od zaangażowania wszystkich strategicznych partnerów. Chcemy metropolii na Pomorzu!

 
Joanna Stankiewicz/mili