Wiadomości
Fot. Radio Gdańsk/Paweł Drożdż

środa,

11 lipca 2018

15:14

W Słupsku otwarto Oddział Transplantacji. Pierwsze przeszczepy szpiku jeszcze w tym roku

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku otwarto w środę Oddział Transplantacji. Inwestycja nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie finansowe lokalnych samorządów.

Dla osób chorych na białaczkę z regionu środkowego Wybrzeża, uruchomienie oddziału transplantologii w Słupsku to duże udogodnienie. Obecnie muszą dojeżdżać do oddalonego o kilkaset kilometrów Gdańska.

PIERWSZE PRZESZCZEPY W SŁUPSKU

- Chorzy będą nadal leczeni na Oddziale Hematologicznym i przekazywani na Oddział Transplantacji w celu wykonania przeszczepu. Tworzymy więc tutaj pewną całość. Myślę, że już na przełomie listopada i grudnia uda się wykonać pierwsze przeszczepy - mówi dr Wojciech Homenda, wojewódzki konsultant ds. hematologii.

JESZCZE NIE WSZYSTKO GOTOWE

Nowy oddział transplantacji szpiku liczy pięć sal, punkt pielęgniarski i specjalną śluzę dla pacjentów oraz personelu do utrzymania reżimu sanitarnego. Kolejny etap inwestycji to przebudowa szpitalnych pomieszczeń na potrzeby utworzenia Banku Komórek i Tkanek wraz z wyposażeniem w niezbędny sprzęt.

- Budowa rusza 1 sierpnia. Jesteśmy już po przetargu i dokumentacji technicznej. Myślę, że w przeciągu 2-3 miesięcy ten bank będzie wykonany - dodaje dr Homenda.

WSPARCIE SAMORZĄDÓW

Budowa nowego oddziału w słupskim szpitalu kosztowała ponad 1,7 mln złotych. Inwestycja była możliwa dzięki pomocy finansowej lokalnych samorządów. Rocznie na słupski Oddział Hematologiczny trafia ponad 3 tysiące pacjentów.

Paweł Drożdż/pOr