Wiadomości
Fot. Agencja KFP/Krzysztof Mystkowski

czwartek,

12 lipca 2018

10:05

Zjedz lunch... z szympansami! Przez całe wakacje karmienie zwierząt w gdańskim ZOO

Szympansy dołączają do grona zwierząt takich jak foki, antylopy czy żyrafy, których posiłki można oglądać w Gdańskim ZOO. Ich karmienie rozpoczyna się o godzinie 14 i jest połączone z opowieściami na temat zwierząt.

Jak wynika z ostatnich statystyk ZOO, szympansy są jednymi z najchętniej odwiedzanych zwierząt. To również u nich zwiedzający spędzają najwięcej czasu. Nie dzieje się to bez powodu - małpy są towarzyskie, wesołe, lubią wchodzić w interakcje z człowiekiem.

- Warto pokazać, że szympans to nie zwierzę, dla którego najważniejsze to najeść się i odpocząć. Szukają kontaktu z człowiekiem. Pracownicy czytają im książki, a one wsłuchują się w ich głos. Mają u siebie telewizor i z zaintrygowaniem obserwują zmieniające się obrazy na ekranie - opowiada dyrektor ZOO Michał Targowski.

BARDZO WYBREDNE...

Każdy z dziewięciu szympansów mieszkających w Gdańskim ZOO ma własny charakter i upodobania. Każdemu też smakuje co innego. Podczas letnich upałów przygotowywane są dla nich specjalne smakołyki - lody. Zamrożony w lodzie owoc jest dla szympansów świetną zabawą - nie jest im tak łatwo wyjąć go ze środka. Dodatkowo małpom podawane są różnego rodzaju liście, warzywa, owoce takie jak jabłka czy banany oraz specjalny granulat zawierający wszystkie ważne mikro- i makroelementy.

Już jakiś czas przed karmieniem małpy wyczekują opiekunów. Biegają rozbudzone i nasłuchują ich głosu. Bardzo przywyczajają się do pracowników, a posiłki często połączone sa z treningiem medycznym, podczas którego sprawdzany jest stan zdrowia. Dodatkowo opiekunowie opowiadają o życiu sympansów i odpowiadają na pytania zwiedzających.

...I WRAŻLIWE NA WARUNKI POGODOWE

Publiczne karmienie szympansów rozpoczęło się dopiero w wakacje ze względu ma pogodę. Małpy nie przepadają za wychodzeniem na zewnątrz gdy jest zimno, dlatego karmienie ich np. jesienią nie byłoby tak widowiskowe. Co za tym idzie, widowisko uzależnione jest od warunków pogodowych danego dnia.

szympansyFot. Justyna Gapys

- Szympans jest zwierzęciem atrakcyjnym, ponieważ zdradza wiele cech podobnych do ludzkich. Tak samo jak my myślą, kombinują. Czasem w niedzielę, gdy naokoło jest tłum osób, są w stanie rozpoznać głos opiekuna. Cieszą się na ich widok, radośnie krzyczą. Należy przedstawić je tak, aby ukazać zwiedzającym wszystkie ich wartości, pokazać jako istoty inteligentne. Koniec końców są to przecież nasi mali bracia - mówi dyrektor.

ROZRYWKA I NAUKA

Oprócz rozrywkowych walorów publicznego karmienia, władze ZOO chcą przypominać zwiedzającym o ryzyku jakie niesie ze sobą dokarmianie. Opiekunowie uświadamiają, że poczęstowanie szympansa cukierkiem czy inną przetworzoną żywnością niesie za sobą ryzyko choroby czy nawet śmierci małpy. Cukier jest dla nich trucizną.

- Ostatnio w ogrodzie Warszawskim padła kapucynka. Podczas sekcji zwłok okazało się, że miała w żołądku cukierki. Ktoś ze zwiedzających musiał jej podać - dodaje Michał Targowski. - Ludzie muszą zrozumieć, że dokarmianie jest w stanie zabić zwierzę - podkreśla.

KTO JESZCZE?

Oprócz szympansów, możemy oglądać posiłki zwierząt kopytnych - wielbłądów, lam, słoni. Od godziny 10:30 pojazdy rozwożą dla nich karmę. Karmienie pingwinów odbywa się o codziennie o godzinie 10:30, a flamingów o 11:00. Dodatkowo najmłodsi zwiedzający mogą nakarmić kózki z Małym ZOO.

Agnieszka Oleńska/mar