Wiadomości
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. CBA

poniedziałek,

09 lipca 2018

14:09

CBA przeszukało 40 miejsc w kraju w poszukiwaniu śladów mafii paliwowej

Ponad 40 miejsc w kraju przeszukało 180 funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Urzędów Celno-Skarbowych i Inspekcji Transportu Drogowego - mówi rzecznik Prokuratury Regionalnej w Gdańsku Maciej Załęski.

Wspólna akcja służb dotyczyła śledztwa związanego z mafią paliwową - w poniedziałek przeszukano siedziby kilkunastu firm zajmujących się obrotem biopaliwami i komponentami biopaliw, podejrzewanych o udział w działaniach przestępczych, m.in. wyłudzeniach podatków - podał rzecznik gdańskiej prokuratury.

NA TERENIE CAŁEGO KRAJU


- Przeszukania odbyły się na polecenie Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, a ich celem było zabezpieczenie dokumentów i różnego rodzaju przedmiotów związanych z obrotem biopaliwami i komponentami do tych paliw - powiedział rzecznik.

Wyjaśnił, że podjęte w poniedziałek przez CBA, UC-S i ITD działania wynikają ze śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku. - To wielowątkowe i transgraniczne śledztwo szczecińskiej delegatury CBA, które dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej działającej od listopada 2015 roku do marca 2017 r. w całym kraju - mówił Załęski.

STRATY NA PONAD 70 MLN ZŁ

Według śledczych z CBA grupa miała dopuścić się nadużyć w podatku VAT, akcyzowym i opłacie paliwowej. - Działania te miały według naszych wyliczeń narazić Skarb Państwa na straty w łącznej wysokości ponad 70 mln zł - podał rzecznik.

Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej CBA powiedział, że w ogólnopolskiej akcji brali udział agenci Biura z kilku delegatur. - W naszym śledztwie, prowadzonym od września 2017 r. doszło do etapu zabezpieczenia dokumentów i przeszukań w podejrzewanych przez nas o przestępstwa firmach. Nie było jeszcze działań dotyczących konkretnych osób - powiedział PAP Brodowski.

Dodał, że oprócz prokuratury i ITD, w działaniach współpracowały trzy urzędy celno-skarbowe: zachodniopomorski, dolnośląski i opolski. Działania na tym etapie śledztwa CBA dotyczyły kilkunastu firm.

PAP/m&m