Wiadomości
Rafał Król, podróżnik z Gdyni w Radio Gdańsk Fot.RG

czwartek,

05 lipca 2018

00:07

O sprzęcie turystycznym i wyprawie do Iranu. Barwna opowieść Rafała Króla w Radiu Gdańsk

Zwykle nie zamieszczamy na naszej stronie internetowej relacji, zapisu dźwiękowego sobotniej audycji "Nie śpij, zwiedzaj z Radiem Gdańsk". Tym razem robimy to na wyraźne życzenie słuchaczy. Już podczas trwania programu odebraliśmy mnóstwo smsów z prośbą o kontakt do naszego gościa Rafała Króla, po audycji pojawiło się dużo podobnych próśb.

Rafał Król to podróżnik, szkoleniowiec, tester sprzętu, specjalita od ekstremalnych wypraw trekingowych, autor strony expeditions.pl. W audycji opowiadał jak uprać kurtkę z gore-texu, czym zabezpieczyć buty z membraną, jak wyczyścić poplamiony puchowy śpiwór czyli udzielał porad sprzętowych.. Była to też opowieść o nowościach prezentowanych na największych w Europie targach sprzętu outdoorowego OutDoor Show we Fredrichshafen.

Porady sprzętowe były przeplatane relacją z ostatniej podróży Rafała Króla do Iranu. W barwnej opowieści zaskakujące było to, że Iran kojarzący się z pustynią i muzułmańskim państwem religijnym, to też góry pokryte śniegiem i bardzo przyjaźnie nastawieni do obcokrajowców Persowie. W Iranie można czuć się bezpiecznie i zetknąć z kulturą dużo starszą od naszego chrześcijaństwa. Pamiętać należy tylko o tym, że Irańczycy to Persowie, a nie Arabowie. Nazwanie Irańczyka Arabem to dość poważy błąd, który może skończyć się obrazą życzliwie usposobionego do turysty człowieka.

Posłuchaj audycji z Rafałem Królem:


Poniżej kilka zdjęć z miesięcznej wyprawy do Iranu.

Góry Alborz
To też Iran. Góry Alborz. Fot. expeditons.pl

Droga na Szczyt Demavend 5671
W drodze na Szczyt Demavend 5671 Fot. expeditons.pl

Spotkania z Iranskimi studentami-001
Spotkanie z irańskimi studentami. Fot. expeditons.pl

Portyk Różowego Meczetu
Portyk Różowego Meczetu. Fot. expeditons.pl


irańska biesiada
Irańska biesiada. Fot. expeditons.pl

iran 1
Przyprawy, najlepsza pamiątka z wyprawy do Iranu. Fot. expeditons.pl


Nocne klimaty
Na zakończenie nocne klimaty. Fot. expeditons.pl

Włodzimierz Raszkiewicz