Wiadomości
Fot. Screenshot z animacji

wtorek,

03 lipca 2018

12:08

Zator w tętnicach jak... korek na drodze. W kampanii "Podziel się drogą!" przypominamy, jak ważny jest czas [FILM]

Korki uliczne jak zator w tętnicy. Jeśli chodzi o ludzkie życie, czas to kluczowy czynnik, dlatego tak ważne są korytarze życia. "Podziel się drogą!" - namawiamy w kampanii Radia Gdańsk i PKN Orlen i prezentujemy wyjątkową animację.
Wyruszamy w drogę z myślą, że dojedziemy na miejsce bezpiecznie. Jednak nie zawsze tak się dzieje. Film Grażyny Rigall i Konrada Kulczyńskiego w prosty sposób pokazuje, jak można pomóc w ratowaniu ludzkiego życia. W ciągu kilku minut w organizmie mogą zajść nieodwracalne zmiany, dlatego tak ważne jest, by karetka dojechała do poszkodowanych na czas.
 
WYJĄTKOWA ANIMACJA

Czy trudno jest stworzyć taką animację? Zapytaliśmy autorów. - Powstała z wykorzystaniem techniki wycinankowej animacji poklatkowej oraz elementami animacji malarskiej - tłumaczy Konrad Kulczyński, reżyser. Jak dodaje, wycinankowa animacja poklatkowa jest wyjątkowo czasochłonną i wymagającą dużej cierpliwości techniką.


- Na jedną sekundę przypada pomiędzy 12 a 25 zdjęć, a każdy z ruchomych obiektów wykorzystywanych w danym ujęciu, musi zostać odpowiednio poruszony przed każdym kolejnym zdjęciem - tłumaczy.

 
WAŻNE PRZESŁANIE


Animacja jest jednak wyjątkowa nie tylko ze względu na wykorzystaną technikę. - Sądzę, że udało nam się wspólnie stworzyć ciekawy scenariusz, stosując nietypowe porównanie korków ulicznych z zatorem tętniczym - mówi Kulczyński. Jak dodaje, klasyczna animacja poklatkowa ma swój specyficzny urok. Pomaga "ożywić" obiekty stworzone, w tym przypadku z papieru, i dzięki temu pokazać nietypową opowieść. - Daje nam ona możliwość opowiadania historii, które ciężko byłoby nam opowiedzieć korzystając z innych technik - dodaje jeden z twórców filmu.

Autorzy animacji stworzyli w technice poklatkowej już dwa wideoklipy do muzyki Grzegorza Nawrockiego, z których jeden był nominowany do nagrody "DOKI 2017", a drugi weźmie udział w konkursie Polskich Filmów Animowanych, na festiwalu "Animator" w Poznaniu.

Więcej na temat kampanii "Podziel się drogą!" można przeczytać TUTAJ.

mar