Wiadomości
Fot. Przemek Woś

sobota,

09 listopada 2013

14:22

Ustka: otwarto realistyczny, interaktywny bunkier

Interaktywny bunkier otwarty. W poniemieckich podziemnych fortyfikacjach przy porcie w Ustce uruchomiono dziś ekspozycję ukazującą historię tego miejsca.
Bunkry wybudowano w latach 30 ubiegłego wieku. Teraz zyskały nowoczesne wyposażenie między innymi multimedialne. Dzięki temu możemy przeżyć symulację ataku gazem bojowym, bombardowanie czy odwiedzić pokoje sztabowe lub żołnierskie sypialnie.

Najważniejsza część to opis historii Ustki przez pryzmat powstanie umocnień. W podziemnych fortyfikacjach można się też obejrzeć filmy w 3D zapoznać się z opowieściami żołnierskim z czasów wojny. Wszystko jest też wzbogacone rekwizytami z epoki. Wśród nich mundury, broń, a nawet zastawa stołowa.
Zespół fortyfikacji nazywa teraz Baterią Bluchera został zbudowany by chronić w czasach niemieckich Ustkę przed atakiem od strony morza. To zespół bunkrów, które powstały ogromnym nakładem sił i środków, ale nigdy nie zostały wykorzystane w walce. Z zespołem umocnień sąsiaduje również tak zwane trzecie molo. Falochron budowano tuż przed wojną. Miał być zaczątkiem ogromnego portu z którego miały korzystać statki w drodze do Koenigsberga. Po wybuchu wojny roboty jednak przerwano i nigdy ich nie wznowiono.
Zobacz Galerię