Wiadomości
Zdjęcie ilustracyjne fot.pixabay.com

niedziela,

01 lipca 2018

11:00

Kostka z dotykowymi ekranami ma pomóc dzieciom z autyzmem w nauce naśladowania. W Gdańsku trwa nabór do badań

Elektroniczna kostka z dotykowymi ekranami może pomóc w terapii dzieci z autyzmem. To wynalazek, dzięki któremu dzieci uczą się naśladowania i przewidywania. Osoby z autyzmem mają zaburzoną pracę neuronów lustrzanych w mózgu, które odpowiadają m.in. za odczuwanie emocji, empatię i uczenie się przez naśladowanie.

- Dzieci bez zaburzeń ze spektrum autyzmu kiedy widzą np. biegnącego lwa, potrafią naśladować jego ruchy. Inaczej jest u dzieci autystycznych, które tego nie potrafią. Dlatego wymyśliliśmy kostkę Cube Mirror, która pomaga im w trenowaniu naśladowania - mówi dr Adam Pabiś z Kinetic Centrum Nowoczesnej Audiologii w Gdańsku, lekarz który jest jednym z jej twórców.

ZA MAŁO NEURONÓW LUSTRZANYCH

U zdrowego dziecka w korze motorycznej mózgu jest około 40 tys. neuronów lustrzanych. U dzieci autystycznych jest ich tylko 15 tys. Specjaliści przewidują, że dzięki ćwiczeniom można zwiększyć ich liczbę do 25-30 tys. oraz uruchomić proces przewidywania i aktywowania neuronów, co poprawiłoby samodzielność dziecka.
cube 1fot. materiały prasowe

Terapia polega na naśladowaniu obrazu pojawiającego się jednocześnie na wirtualnej kostce w komputerze i tej, którą dziecko trzyma w dłoniach. Elektroniczna kostka to sześcian, na który składają się ekrany dotykowe o wymiarach 12 cm. Jest bezprzewodowo połączona z komputerem, który pełni rolę "kostki wirtualnej". Ruch obu urządzeń jest ze sobą zintegrowany. Zadaniem dziecka jest odwzorowywanie ruchów, które widzi na komputerze poprzez poruszanie kostką, którą trzyma w rękach. - Kostka może wibrować, wydawać dźwięki, w tym polecenia. Wszystko co widzi i słyszy dziecko jest dostosowane do jego wieku - mówi lekarz.

PIERWSZE OBIECUJĄCE TESTY

Urządzenie było już testowane w Gdańsku. Eksperci z Centrum Nowoczesnej Audiologii wraz z logopedami i neurologopedami badali urządzenie przez miesiąc na grupie 35 dzieci. Sprawdzali reakcje dzieci na kostkę i to, czy podejmują one trening.

Kolejne badania kostki zaplanowano na sierpień. Tym razem potrwają one pół roku i będą powadzone na grupie 100 dzieci. Wtedy twórcy urządzenia sprawdzą dokładniej możliwości kostki i długofalowe efekty jej działania. - Obecnie trwa nabór dzieci do tego badania klinicznego. Treningiem objęte mogą być już nawet 2-latki - tłumaczy dr Pabiś.

NA RYNKU W STYCZNIU 2019

Kostka ma trafić do pacjentów w Polsce na początku przyszłego roku. Twórcy urządzenia chcieliby uruchomić jej produkcję także w Europie, USA i Chinach. Rodzic będzie mógł zamówić kostkę z oprogramowaniem do domu w ramach miesięcznego abonamentu.

 

Joanna Matuszewska
Napisz do autorki: j.matuszewska@radiogdansk.pl