Wiadomości
Fot. wikipedia.org

środa,

27 czerwca 2018

13:34

Sto lat niepodległości. Posłuchaj o wydarzeniach, które zmieniły historię naszego kraju [KALENDARIUM]

Na stulecie niepodległości przedstawiamy wyjątkowy przegląd wydarzeń z przeszłości. Daniel Wojciechowski sprawdza, co ważnego działo się danego dnia w okresie odradzającej się, a później młodej II Rzeczpospolitej. Codziennie na naszej antenie prezentujemy wydarzenia, które w przeszłości wpłynęły na naszą drogę do niepodległości, miały wpływ na kształtowanie się i rozwój II RP.

Sprawdzimy jak polskie formacje w obcych armiach radziły sobie na frontach I Wojny Światowej, będziemy obserwować kształtowanie się i ustalanie granic, prześledzimy drogę wszystkich ważnych postaci polskiej niepodległości. Przyjrzymy się stosunkom politycznym na ówczesnej arenie światowej. Radiowa podróż w przeszłość rozpoczyna się wraz z końcem belle époque, zamachem na następcę austro-węgierskiego tronu arcyksięcia Franciszka Ferdynanda Habsburga i jego żonę Zofię i wybuchem I Wojny Światowej.

Po światowym konflikcie odrodzona już Polska musiała zmierzyć się jeszcze z wieloma trudnościami młodego państwa, między innymi z zagrożeniem światowej rewolucji bolszewickiej. Jak kształtowało się młode państwo i jak poradziło sobie z przeciwnościami, o tym wszystkim w Kalendarium Polskiej Niepodległości. Codziennie o 10:50.

13 lipca

 

12 lipca

 

11 lipca

 

10 lipca


9 lipca

 

8 lipca

 

7 lipca

 

6 lipca

 

5 lipca

 

4 lipca

 

3 lipca


2 lipca


1 lipca


30 czerwca


29 czerwca


28 czerwca27 czerwca


26 czerwca


25 czerwca


dw