Wiadomości
Fot. Radio Gdańsk/Przemysław Woś

wtorek,

26 czerwca 2018

11:58

Słupsk. Prezydent Robert Biedroń bez obniżki pensji, ale też bez absolutorium

Rada miejska w Słupsku nie obniży pensji prezydenta. Większość radnych zapowiada, że zagłosuje przeciw projektowi uchwały w tej sprawie. Z ustaleń reportera Radia Gdańsk wynika też, że Robert Biedroń nie dostanie absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu.
Największy klub PO w radzie miejskiej w Słupsku jasno zadeklarował, że będzie głosował przeciw absolutorium i przeciw obniżeniu wynagrodzenia prezydenta miasta.

- Wszyscy jesteśmy przeciw. Jesteśmy przeciw podejmowaniu tej uchwały, przeciw obniżaniu wynagrodzenia prezydenta, nie chcemy, aby po prostu źle przygotowane rozporządzenie i polityka rządu miały wpływ na wynagrodzenie samorządowców - mówiła przewodnicząca rady miejskiej w Słupsku Beata Chrzanowska.

Za obniżką pensji Roberta Biedronia są tylko radni Prawa i Sprawiedliwości. Projekt zakłada obniżkę wynagrodzenia prezydenta o tysiąc sto czterdzieści złotych brutto miesięcznie.

- Ta uchwała to wykonanie decyzji władz państwowych, tu nie ma pola do dyskusji - mówi radny Tadeusz Bobrowski z PiS.

ZDANIE RADY MIASTA NIE MA ZNACZENIA
 
Zdaniem prawników jednak decyzja rady miasta nie ma w tej sprawie znaczenia, bo nie można wypłacić pensji wyższej, niż wskazana w rozporządzeniu prezesa rady ministrów.

- W przypadku braku uchwały rady jednostka nie może dokonywać wypłaty wyższej niż przewidziana w przepisach rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych i należy przyjąć maksymalne kwoty przewidziane w rozporządzeniu z 15 maja 2018 roku - to wypowiedź specjalistki w zakresie prawa pracy w jednostkach samorządowych Marii Kucharskiej-Fijałkowskiej dla portalkadrowy.pl.

ABSOLUTORIUM NIE BĘDZIE
 
Jest też raczej przesądzone, że drugi rok z rzędu Robert Biedroń nie otrzyma absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu.

- Słupki się zgadzają i opinia RIO też jest pozytywna, ale proszę pamiętać, że absolutorium, to jest jedyna forma oceny prezydenta przez radnych za cały rok pracy. W czwartym kwartale ubiegłego roku nie wykonano pewnych inwestycji. Cały czas mamy w pamięci, że prezydent nie wykonuje uchwał rady miejskiej o ograniczeniu swoich podróży oraz zmian organizacyjnych w mieście i urzędzie miasta. To jest problem z którym prezydent się nie może zmierzyć lub nie chce- dodaje Chrzanowska.

Przeciw udzieleniu absolutorium będą też radni Prawa i Sprawiedliwości. Robert Biedroń potrzebuje dwunastu głosów. Deklaracje klubów PO i PIS wskazują, że może liczyć na pewno na poparcie swojego trzyosobowego klubu.


- W naszym klubie nie będzie dyscypliny w głosowaniu absolutoryjnym - deklaruje radny Daniel Jursza. Oznacza to jednak, że wynik głosowania będzie niekorzystny dla prezydenta Słupska.

Przemysław Woś/mk