Wiadomości
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pixabay

czwartek,

21 czerwca 2018

18:56

W Gdyni powstanie całoroczne lodowisko miejskie! Prezydent: "Mieszkańcy czekają z niecierpliwością"

Gdynia wybuduje lodowisko miejskie. Ruszył przetarg na wybór wykonawcy, który wybuduje kryte lodowisko miejskie. Ma ono powstać na Grabówku i jak najdłużej służyć młodym adeptom hokeja na lodzie, łyżwiarzom figurowym oraz fanom rekreacyjnej jazdy.

Pomysł budowy zrodził się podczas pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego, kiedy to zgłoszony przez mieszkańców projekt zgromadził dużą liczbę głosów w wielu dzielnicach. Wobec tego, władze miasta postanowiły, że zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców, w Gdyni powstanie nowoczesny obiekt z prawdziwego zdarzenia.

"JEDNA Z NAJWAŻNIEJSZYCH INWESTYCJI W MIEŚCIE"

- Rozbudowa infrastruktury sportowej to długotrwały proces, w którym trzeba zwrócić uwagę na najmniejsze szczegóły. Budowa lodowiska to jedna z najważniejszych inwestycji w mieście, na której realizacje mieszkańcy czekają z niecierpliwością – mówi prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. I dodaje: - Głęboko wierzę, że będzie to miejsce pełne pozytywnych wibracji, chętnie odwiedzane przez całe rodziny.

W czwartek, 21 czerwca, ogłoszono przetarg na wyłonienie wykonawcy tej ważnej inwestycji. Zainteresowane firmy mogą składać oferty do 30 lipca. Procedura wyboru najlepszej z nich może potrwać około dwóch miesięcy. Oznacza to, że początek prac budowlanych mógłby rozpocząć się już jesienią tego roku.

Obecnie gdynianie mogą korzystać ze ślizgawki znajdującej się przy ulicy Bema, która dostępna jest od listopada do końca marca. Nowy obiekt został zaprojektowany zgodnie z założeniami Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie oraz Polskiego Związku Hokeja na Lodzie dotyczącymi małych i średnich całorocznych lodowisk.

lodowisko 1fot. www.gdynia.pl


"JEDEN Z NAJNOWOCZEŚNIEJSZYCH OBIEKTÓW W KRAJU"

- Na tafli zameldują się adepci hokeja na lodzie, łyżwiarstwa figurowego oraz innych pokrewnych dyscyplin. To jednak nie wszystko, ponieważ będzie to obiekt stawiający na funkcjonalność, a także promujący sport i szeroko rozumianą rekreację. "Ślizgawka" z pewnością zadowoli miłośników jazdy "na ostrzu" przy akompaniamencie muzyki – tłumaczy Marek Łucyk, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu, a od niedawna także Pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdyni ds. realizacji projektów strategicznych.

Będzie to jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w kraju. Budynek o trzech kondygnacjach użytkowych będzie posiadał pełnowymiarową taflę o wymiarach 30x60 metrów, a także m. in.: szatnie hokejowe, wypożyczalnię łyżew wraz z ostrzalnią i suszarnią, trybuny mogące pomieścić 300 widzów, kawiarnię czy garaż z miejscami parkingowymi.

WSPARCIE FINANSOWE MINISTERSTWA

Co ważne, obiekt został zaprojektowany zgodnie ze standardami dostępności dla miasta Gdynia i w całości będzie dostępny dla osób niepełnosprawnych. Główne wejście do budynku znajdować się będzie na poziomie chodnika, a na każdą z kondygnacji można będzie dostać się windą. Na widowni przewidziano miejsca dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, natomiast w holu wejściowym zastosowano elementy ścieżek dotykowych, ułatwiające osobom niedowidzącym dojście do kas, informacji czy punktu gastronomicznego.

Lodowisko powstanie przy ulicy Morskiej 75 – w bezpośrednim sąsiedztwie Zespołu Szkół Usługowych, niedaleko przystanku SKM Gdynia Stocznia, a jego budowę dofinansuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wsparcie finansowe w ramach programu rozwoju ponadlokalnej infrastruktury sportowej wyniesie 3,5 mln zł. Administratorem obiektu będzie Gdyńskie Centrum Sportu.

źródło: gdynia.pl