Wiadomości
Fot. Radio Gdańsk/Anna Rębas

środa,

13 czerwca 2018

20:36

Światowe Dni Morza po raz pierwszy w Polsce. Minister Gróbarczyk: "Chcemy zabiegać o miejsce w radzie Międzynarodowej Organizacji Morskiej"

Polska chce się liczyć w Międzynarodowej Organizacji Morskiej IMO. Zapowiedział to w Szczecinie minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

IMO skupia 130 krajów. Organizacja ustanawia przepisy obowiązujące na wszystkich statkach pływających po morzach świata. 

Marek Gróbarczyk mówił, że Polska będzie zabiegać o powrót do Rady Międzynarodowej Organizacji Morskiej. Dodał, że taki jest między innymi cel organizowanych w tym roku w naszym kraju Światowych Dni Morza.

 


- Dla nas ważne jest, abyśmy uczestniczyli w podejmowanych decyzjach. W związku z tym poprosiłem pana sekretarza generalnego Międzynarodowej Organizacji Morskiej, by wsparł nasze staranie, co do przystąpienia do rady IMO - mówił w środę popołudniu minister Gróbarczyk.

Sekretarz generalny IMO Kitack Lim przypomniał, że Polska była już w Radzie Międzynarodowej Organizacji Morskiej. Zadeklarował wsparcie starań naszego kraju. - Już w latach 60. Polska była członkiem Rady IMO i odgrywała bardzo ważną rolę w działaniach tejże rady - zaznaczył Lim.


Uczestników Światowych Dni Morza przywitał wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc. Polska po raz pierwszy jest organizatorem tej imprezy. 

Na skwerze na końcu szczecińskiej Łasztowni od zaplanowano miejsce na koncerty muzyczne, jest też strefa pokazów kulinarnych i degustacji dań.

Można też wejść na pokład żaglowca "Dar Młodzieży" oraz na okręt Marynarki Wojennej ORP "Kormoran". 

Anna Rębas/mar


Zobacz Galerię