Wiadomości
Fot. Agencja KFP/Mateusz Ochocki

środa,

13 czerwca 2018

11:48

Kupował kosze na śmieci i lady 30 razy drożej? Jest śledztwo ws. byłego dyrektora MIIWŚ w Gdańsku

Jest kolejne śledztwo w sprawie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Dotyczy wyrządzenia szkody w wielkich rozmiarach w okresie, kiedy placówką kierował Paweł Machcewicz. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku zajęła się sprawą po zawiadomieniu obecnego dyrektora muzeum - Karola Nawrockiego.

Zdaniem zawiadamiającego, były dyrektor placówki wyrządził szkodę muzeum na ponad pięć milionów złotych. Miał dokonywać zakupów m.in. koszy na śmieci czy lady za ceny nawet ponad 30-krotnie wyższe od rynkowych. Prokuratura zbada też czy poprzedni dyrektor nie złamał prawa, kupując wyposażenie muzeum bez przetargu.

Jak zaznacza prokurator Grażyna Wawryniuk z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, śledztwo jest w sprawie, a nie przeciwko konkretnej osobie.

UMOWA MIĘDZY MUZEUM A MIASTEM

Prokuratura i CBA prowadzą już jedno śledztwo dotyczące popełnienia przestępstwa na szkodę Muzeum II Wojny Światowej. Zawiadomienie w tej sprawie również złożył obecny dyrektor placówki. W tym przypadku chodzi o rozwiązanie przez byłego dyrektora umowy o współpracy między muzeum a miastem Gdańsk, co - zdaniem Nawrockiego - było działaniem na szkodę placówki.

Grzegorz Armatowski/mich