Wiadomości
Fot. Agencja KFP/Krzysztof Mystkowski

wtorek,

12 czerwca 2018

19:45

Prezydent Andrzej Duda zaproponował pytania na referendum konstytucyjne

Prezydent Andrzej Duda ogłosił wstępny kształt pytań, jakie mają pojawić się w referendum konsultacyjnym w sprawie zmian w konstytucji. Podczas posiedzenia Narodowej Rady Rozwoju prezydent powiedział też, że chciałby, żeby to Polacy wypowiedzieli się na temat kierunku, w którym podąża Polska - stąd dyskusja o zmianach w konstytucji i organizacji referendum.

15 pytań przygotowanych przez zespół roboczy i prezydenta zaprezentował prezydencki minister Paweł Mucha. Pytania na referendum konsultacyjnym mają być sformułowane tak, by obywatele mogli na nie odpowiedzieć poprzez wybór opcji "tak" lub "nie".

WSTĘPNY KSZTAŁT PLEBISCYTU

Prezydent Andrzej Duda zaznaczył, że we wtorek został zaprezentowany wstępny kształt plebiscytu i zapowiedział szerokie konsultacje, związane z planowanym referendum, na którym mogą zostać zadane poszczególne pytania:

1. Czy jest Pani/Pan za uchwaleniem a) nowej Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej? b) zmian w obowiązującej Konstytucji RP?

2. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem do Konstytucji RP obowiązku przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego, zatwierdzającego zmiany Konstytucji?

3. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem do Konstytucji RP obowiązku przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego w sprawach o istotnym znaczeniu dla Państwa i Narodu, jeśli z takim żądaniem wystąpi co najmniej 1.000.000 obywateli?

4. Czy jest Pani/Pan za odwołaniem się w preambule Konstytucji RP do ponadtysiącletniego chrześcijańskiego dziedzictwa Polski i Europy jako ważnego źródła naszej tradycji, kultury i narodowej tożsamości?

5. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem szczególnego wsparcia dla rodziny, polegającego na wprowadzeniu zasady nienaruszalności praw nabytych (takich jak świadczenia "500+")?

6. Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP szczególnej ochrony prawa do emerytury dla kobiet od 60. roku życia, a dla mężczyzn od 65. roku życia?

7. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej?

8. Czy jest Pani/Pan za zapisaniem w Konstytucji RP gwarancji suwerenności Polski w Unii Europejskiej oraz zasady wyższości Konstytucji nad prawem międzynarodowym i europejskim?

9. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w NATO (Sojuszu Północnoatlantyckim)?

10. Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP szczególnej ochrony polskiego rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego Polski?

11. Czy jest Pani/Pan za wzmocnieniem w Konstytucji RP pozycji rodziny, z uwzględnieniem ochrony obok macierzyństwa także ojcostwa?

12. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjną ochroną pracy, jako fundamentu społecznej gospodarki rynkowej?

13. Czy jest Pani/Pan za wzmocnieniem kompetencji wybieranego przez Naród Prezydenta w sferze polityki zagranicznej i zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi Rzeczypospolitej Polskiej?

14. Czy jest Pani/Pan za przyznaniem w Konstytucji RP gwarancji szczególnej opieki zdrowotnej kobietom ciężarnym, dzieciom, osobom niepełnosprawnym i w podeszłym wieku?

15. Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP podziału jednostek samorządu terytorialnego na gminy, powiaty i województwa?

DOBRY CZAS NA DYSKUSJĘ

Andrzej Duda, otwierając posiedzenie Narodowej Rady Rozwoju zaznaczył, że obowiązująca ustawa zasadnicza ma już ponad 20 lat i to dobry czas na dyskusję nad ewentualnymi zmianami. Prezydent zwrócił też uwagę, że obecna konstytucja została uchwalona przed wejściem Polski w międzynarodowe struktury i sojusze, takie jak Unia Europejska i NATO. - Myślę o tym, co Polacy, przynajmniej dziś, tak bardzo cenią, a o czym konstytucja z 1997 roku w ogóle nie mówi - dodał Andrzej Duda.

Prezydent zapowiedział, że złoży wniosek o rozpisanie referendum konsultacyjnego do Senatu najwcześniej po 20 lipca. Następnie Senat będzie miał 14 dni, by podjąć decyzję w sprawie ewentualnej organizacji plebiscytu. Andrzej Duda chce, by referendum odbyło się 10 i 11 listopada tego roku.

 

IAR/mk