Wiadomości
Kazamata Bastionu Wiebego w Gdańsku Fot. Radio Gdańsk / Jacek Klejment

wtorek,

12 czerwca 2018

16:54

Wyjątkowy spacer po kazamatach w Gdańsku. Od 120 lat nikt tu nie wchodził [GALERIA]

Podczas prac na budowie wiaduktu Biskupia Górka odkryto niesamowite obiekty archeologiczne - kazamaty Bastionu Wiebego. Niedawno odkopano również Basztę Nową oraz inne wyjątkowe obiekty. Teraz wreszcie udało się zajrzeć do środka.


Radiu Gdańsk wyjątkowo udało się zwiedzić teren wykopalisk już pod koniec kwietnia, ale dziś mieliśmy przyjemność nie tylko tu zajrzeć, ale wejść do pozostałości bastionu. Nasze zwiedzanie zaczęliśmy jednak od świeżo odkopanej Baszty Nowej. 

 


- Jest to budowla późno gotycka z XV wieku. Był to element fortyfikacji starego przedmieścia, który stanowił ostatnią basztę ciągu fortyfikacji zachodniej. Dziś baszta jest mocno zniszczona przez rozbiórkę z końca XIX wieku. Dodatkowo została uszkodzona podczas prac ziemnych w latach 70. - mówi archeolog Patryk Muntowski.

 

bastion1

Fot. Radio Gdańsk/Jacek Klejment


W dalszej części spaceru przyszedł czas na główną atrakcję, Bastion Wiebego. - To, co zostało odkopane, to kazamata nowożytnego Bastionu Wiebego z XVII wieku. Dziś widać budowle, które niegdyś znajdowały się wewnątrz ogromnego nasypu, który otaczał z tej strony miasto. Okazało się, że wewnątrz są świetnie zachowane pomieszczenia, częściowo odrestaurowane przed samą rozbiórką - opowiada archeolog.

Na terenie wykopalisk znajduje się też obiekt, który na razie jest najmniej poznany przez archeologów. Nieznany jest okres, z którego pochodzi, ale na pewno stanowił część fortyfikacji. Archeolodzy podejrzewają, że obiekt pomiędzy Basztą Nową a Bastionem Wiebego jest budowlą nieco starszą, na co mają wskazywać materiały użyte do jego wykonania.

 

wiebee

Fot. Radio Gdańsk/Jacek Klejment


Miasto zleciło właśnie wykonanie opracowania naukowego, w którym uściślone będzie m.in. co dokładnie zostało odkryte i jaka jest tego wartość historyczna.

- Miasto jest z jednej strony inwestorem budowy wiaduktu, ale zależy nam też, żeby respektować dziedzictwo historyczne Gdańska. Odkrycia z pewnością przekładają się na realizację inwestycji. Wspólnie ze służbami konserwatorskimi będziemy starali się wypracować najbardziej optymalne rozwiązania - mówi Aleksandra Dulkiewicz, wiceprezydent Gdańska ds. gospodarczych.

 

Jacek Klejment


Zobacz Galerię