Wiadomości
Fot. Agencja KFP/Hubert Bierndgarski

wtorek,

12 czerwca 2018

12:28

Pięć kolejnych martwych fok na Pomorzu. Jest już stanowisko naukowców

Żadna ze znalezionych w poniedziałek na Pomorzu martwych fok najprawdopodobniej nie zginęła z rąk człowieka - przekazują przedstawiciele Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. We wtorek morze wyrzuciło na brzeg pięć młodych, martwych fok szarych.

Zwierzęta w Gdyni, Jastrzębiej Górze i okolicach Jastarni oglądali naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego. Jak przekazują, zewnętrzne oględziny nie wykazały śladów świadczących o tym by do ich śmierci celowo przyczynił się człowiek. Przyrodnikom natomiast nie udało się dotrzeć do dwóch ssaków na Ryfie Mew. W tym jednak przypadku wolontariusze WWF ocenili, że tym, co przypomina linę na ciele zwierząt - są prawdopodobnie ich wnętrzności.

KOLEJNE MARTWE FOKI

Na przełomie maja i czerwca na Pomorzu znaleziono cztery martwe foki. Dwie w okolicach Oksywia oraz dwie w okolicach Półwyspu Helskiego - Kuźnicy i Helu. Pierwsze dwie były obwiązane i obciążone cegłami, kolejna miała roztrzaskaną czaszkę, a czwarta rozcięty brzuch.


SPRAWY POŁĄCZONE W JEDNĄ

Sprawami zajmuje się Prokuratura Rejonowa w Gdyni. Jak mówią śledczy - istnieje prawdopodobieństwo, że może za tym stać jeden sprawca lub sprawcy - stąd decyzja o połączeniu wszystkich spraw w jedną. Za wskazanie zabójcy fok społecznicy wyznaczyli nagrodę 50 tysięcy złotych.

Sebastian Kwiatkowski/mar