Wiadomości
Fot. Pexels.com//www.gov.pl/cyfryzacja

wtorek,

12 czerwca 2018

10:39

Nie zarejestrujesz samochodu ani nie odbierzesz dowodu osobistego. Poważna awaria informatyczna w całym kraju [AKTUALIZACJA]

Poważna awaria informatyczna w urzędach w Polsce usunięta. Jak poinformowało we wtorkowy poranek Ministerstwo Cyfryzacji, nie działał między innymi System Rejestrów Państwowych. Dla mieszkańców oznaczało to bardzo duże problemy z załatwieniem spraw urzędowych.
Jak powiedział nam Karol Manys z biura prasowego Ministerstwa Cyfryzacji, nie działał ePUAP, czyli platforma usług administracji publicznej, pz.gov.pl, a także portal obywatel.gov.pl, gdzie sprawdzać można proces wydawania dowodu osobistego czy paszportu. Nie funkcjonowała też Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców czyli CEPiK. W praktyce więc niewiele zdziałać można było między innymi w Urzędach Stanu Cywilnego czy Wydziałach Rejestracji Pojazdów.
 
DUŻA AWARIA

Skala awarii była duża, bo dotyczyła całego kraju - przyznają przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji. Nad jej usunięciem od rana pracowali specjaliści z Centralnego Ośrodka Informatyki. Powołano sztab kryzysowy - dowiedział się nasz dziennikarz w biurze prasowym ministerstwa. Jego przedstawiciele zaznaczają, że nie są znane przyczyny awarii.

WSZYSTKO WRÓCIŁO DO NORMY

Około godziny 15:00 Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że awarię udało się usunąć i obecnie wszystkie systemy działają już normalnie. Obywatele mogą bez przeszkód załatwiać sprawy w urzędach, a także korzystać z możliwości załatwiania ich drogą elektroniczną.

Sebastian Kwiatkowski/mar/mk