Wiadomości
Fot. gdynia.pl

wtorek,

12 czerwca 2018

07:00

Pierwszy taki system w Polsce. Gdyński portal e-GIO pomoże rodzicom porównać szkoły. A to nie wszystko

Takiego systemu nie ma żadne miasto w Polsce. Innowacyjny portal edukacyjny e-GIO powstał w Gdyni. To oferta dla rodziców oraz nauczycieli i dyrektorów szkół. Rodzice w Gdyńskim Informatorze Oświatowym mogą na przykład porównać placówki, do których chcą posłać swoje dziecko.
- Ten rodzic, który zastanawia się jaką placówkę chciałby wybrać od 1 września, bez problemu może wejść w ten system i poszukać jak wygląda zmianowość, jak wygląda liczba nauczycieli przypadających na ucznia, jak wyglądają sukcesy szkoły na tle sportowym, jak szkoła jest organizowana, jaka jest przestrzeń budynku dedykowana uczniom - wymienia wiceprezydent Gdyni Bartosz Bartoszewicz.

PIERWSZY PROJEKT W POLSCE

To innowacyjny projekt nie tylko w skali kraju. - Poszukiwaliśmy podobnych rozwiązań poza Polską i nie udało nam się znaleźć, dlatego blisko dwa lata temu stwierdziliśmy, że chcemy taki system stworzyć w Gdyni. Przez minione lata podejmowaliśmy decyzje na podstawie danych, rozmów i wielu innych kwestii. Podjęliśmy decyzję, aby móc wskazać, która szkoła czym wyróżnia się na tle innych, jakie są dane statystyczne z bazy danych liczących miliony informacji na temat uczniów, dotyczących funkcjonowania placówki, wyciągnęliśmy różne informacje, które budują portal - dodaje Bartoszewicz.

NOWE TECHNOLOGIE

System został stworzony na zamówienie urzędu miasta i bazuje na rozwijającej się obecnie technologii big data, czyli analizy bardzo dużej ilości danych. - System łączy się z różnymi systemami dziedzinowymi, które są wykorzystywane w gdyńskiej edukacji, takich jak na przykład e-dziennik. Te dane są nieustannie z dużą mocą obliczeniową przetwarzane i wyliczane są najróżniejsze wskaźniki, które służą do wspomagania zarządzania systemu - wyjaśnia Jacek Tomaszewski, prezes firmy Master Telecom.

System jest modułowy, a to oznacza, że w każdej chwili można stworzyć mu nowe funkcje. Ma to być narzędzie rozwijające się przez najbliższe lata. Wskaźników dostępnych na portalu będzie blisko 300. - Ale niektóre z nich będą zarezerwowane wyłącznie dla dyrektorów szkół, bo będą dotyczyć na przykład spraw kadrowych - dodaje Tomaszewski. Gdyński Informator Oświatowy znajduje się pod adresem www.edukacja.gdynia.pl.
Magdalena Manasterska/mar