Wiadomości
Wspólnym kandydatem PO i Nowoczesnej w Gdańsku zostanie jedna z trzech osób: posłanka PO Agnieszka Pomaska, europoseł PO Jarosław Wałęsa i posłanka Nowoczesnej Ewa Lieder. Fot. Radio Gdańsk

poniedziałek,

28 maja 2018

13:53

Sławomir Neumann podał termin ogłoszenia kandydata PO na prezydenta Gdańska

Platforma Obywatelska ogłosi swojego kandydata na prezydenta Gdańska 23 czerwca. Taką informację podał w poniedziałek szef PO na Pomorzu poseł Sławomir Neumann.

Termin ogłoszenia kandydata był wielokrotnie przekładany. Mówiło się o przełomie kwietnia i maja, póżniej lokalni politycy PO potwierdzali, że podadzą tę informację na początku maja. W poniedziałek Sławomir Neumann rozwiał wątpliwości. Szef klubu parlamentarnego PO oraz pomorskich struktur partii potwierdził, że nazwisko kandydata na prezydenta Gdańska zostanie ogłoszone 23 czerwca podczas konwencji partii.
 
W grę wchodzą nazwiska europosła Jarosława Wałęsy i szefowej PO w Gdańsku posłanki Agnieszki Pomaskiej. Rozmowy trwają również z Ewą Lieder. Nowoczesna już w zeszłym roku ogłosiła posłankę swoją kandydatką na prezydenta Gdańska. W niektórych miastach wciąż trwają rozmowy na temat wspólnych kandydatów obu partii pod szyldem Koalicji Obywatelskiej. - Liczę na to, że dojdzie do porozumienia i wystawimy wspólnego kandydata. Rejestracja kandydatów odbędzie się pewnie we wrześniu jak już będziemy znali termin wyborów, do tego czasu odbędzie się jeszcze mnóstwo rozmów - powiedział Sławomir Neumann na konferencji prasowej.

SAMODZIELNY START PAWŁA ADAMOWICZA

Po raz pierwszy bez poparia Platformy Obywatelskiej wystartuje urzędujący piątą kadencję prezydent Paweł Adamowicz. W lutym włodarz zapowiedział kandydowanie na szóstą kadencję bez uzgadniania tego z partią, której choć nie jest członkiem od trzech lat, to jednak zawsze miał jej poparcie.

WYSOKIE NOTOWANIA WAŁĘSY

Platforma Obywatelska sondowała szanse potencjalnych kandydatów. W jej sondażu to właśnie Jarosław Wałęsa miał najwyższe nootowania. Za nim był kandydat Zjednoczonej Prawicy Kacper Płażyński oraz prezydent Paweł Adamowicz. Podobną kolejność pokazał ubiegłotygodniowy sondaż przedwyborczy dla Dziennika Bałtyckiego.
mro/anie