Wiadomości
Fot. Facebook/Meteo Pomorze

czwartek,

24 maja 2018

18:10

Piękna pogoda, a po chwili niemal nic nie widać... Zobacz, jak niesamowicie wyglądała mgła morska w Pucku [FILM]

Biała ściana zbliżająca się do lądu, a po chwili... widać tylko najbliższe kilka metrów. To efekt mgły morskiej, która nadciągnęła do Pucka.

Efektowne zjawisko zaobserwowała Pani Martyna, czytelniczka portalu Meteo Pomorze. "Warto zwrócić uwagę jak szybko spada widoczność - od bezchmurnego nieba i niemal idealnej przejrzystości powietrza, do niemal zerowej widzialności i podstaw chmur na wysokości ziemi/tafli wody w zaledwie kilka sekund!" - czytamy w poście.

EFEKTOWNE I (RACZEJ) BEZPIECZNE

O to, czy zjawisko jest niezwykłe, zapytaliśmy Roberta Marcinowicza, prezesa fundacji Meteo Pomorze. - Takie mgły są dość często spotykane, zwłaszcza w cieplejszej połowie roku. Najczęściej pojawia się, kiedy masa ciepłego powietrza nasunie się z lądu nad morze - mówi w rozmowie z Radiem Gdańsk.


Zjawisko jest bardzo efektowne i raczej bezpieczne - przynajmniej na lądzie. - Mgła morska zazwyczaj nie jest niebezpieczna dla kierowców, bo rzadko wchodzi w głęboki ląd, może za to bardzo utrudniać nawigacje blisko strefy brzegowej, zwłaszcza dla małych jednostek bez radarów zbliżeniowych. Na Pomorzu, jeśli chodzi o jej występowanie na ląd, bardzo często jest ograniczana, bo mamy dość stromą strefę brzegową - szybko pojawiają się Wzgórza Morenowe, które blokują tę mgłę - wyjaśnia ekspert.

 


SZYBKIE ZANIKNIĘCIE

Mgły morskiej mają to do siebie, że zazwyczaj dość szybko zanikają. Tak było i w tym przypadku, bo na zdjęciach satelitarnych można było zobaczyć, że rozproszyła się niedługo po dotarciu do lądu.

 

 mili