Wiadomości
Zdjęcie ilustracyjne Fot. Pixabay.com

czwartek,

17 maja 2018

13:17

Polacy nawet nie wiedzą, że chorują na nadciśnienie. Lekarze zachęcają: Badaj się regularnie

Połowa z ponad z 10 milionów Polaków chorych na nadciśnienie tętnicze nie zdaje sobie z tego sprawy - alarmują lekarze. W obchodzonym Światowym Dniu Nadciśnienia Tętniczego zachęcają do regularnych pomiarów ciśnienia.

- Większość przedwczesnych zgonów jest efektem nadciśnienia - mówi Janusz Bałanda, internista z Kociewskiego Centrum Zdrowia. - Nadciśnienie jest obecnie główną przyczyną przedwczesnych zgonów. U nieleczonych chorych prowadzi często do rozległych udarów. Ich konsekwencją jest śmierć lub długotrwałe i poważne inwalidztwo. Wszystko to bierze się z braku pomiarów ciśnienia - podkreśla dr Bałanda.

Statystyki są przerażające. Obecnie na nadciśnienie cierpi 11 milionów Polaków, a wielu nawet o tym nie wie. I pewnie nie dowie się, bo regularnie bada się tylko 30 procent z nas. Szacunki mówią, że do 2035 roku liczba chorych wzrośnie do 16 milionów. 

- Bez pomiarów ciśnienia trudno zdiagnozować tę chorobę. Dlatego należy się regularnie badać. Jeżeli w dwóch kolejnych próbach ciśnienie przekracza wynik 140 na 90 to powinniśmy udać się do lekarza - dodaje dr Bałanda.

WIELU PACJENTÓW PRZESTAJE SIĘ LECZYĆ

W Polsce tylko 12,5 proc. chorych na nadciśnienie jest prawidłowo leczonych. Jednym z głównych powodów jest nieprzestrzeganie zaleceń lekarzy. Po roku od wykrycia choroby z leczenia rezygnuje 20 proc. pacjentów, a po 9 latach - ponad 90 proc. Najczęściej są to ci chorzy, którzy nie odczuwają poprawy i przestają się leczyć.

Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia, każdego roku z powodu nadciśnienia umiera blisko 10 mln osób.

Tomasz Gdaniec/mich