Wiadomości
Surowe kary za niedopilnowanie niebezpiecznych psów Fot. pixabay.com

czwartek,

17 maja 2018

12:08

Ministerstwo drastycznie zwiększa kary dla właścicieli agresywnych zwierząt

Ministerstwo Sprawiedliwości zaostrza kary dla właścicieli agresywnych zwierząt oraz osób, które swoim zachowaniem mogą do takiej agresji doprowadzić. Teraz projektem ustawy zajmie się Sejm.

W związku z przypadkami pogryzień przez psy, których ofiarami padają często dzieci, Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało zmiany w prawie. Na razie projekt został przyjęty przez rząd i teraz czeka na prace parlamentarne.

SUROWE KARY

Nowe regulacje przewidują karę ograniczenia wolności oraz wyższą niż obecnie grzywnę (do 1000 zł zamiast do 250 zł) dla osoby, która nie zachowuje środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia. Jeszcze wyższa kara grozić będzie za niedopilnowanie zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka. Jeśli właściciel lub opiekun np. groźnego psa trzyma go na nieogrodzonej posesji, pozostawia bez opieki w miejscu publicznym lub puszcza wolno podczas spacerów może zostać ukarany ograniczeniem wolności, a nawet grzywną do 5000 zł.

Nowy przepis obejmuje wszystkie zwierzęta, bez względu na to, czy znajdują się w jakimkolwiek wykazie (np. groźnych ras).

KARA WIĘZIENIA

Projekt zwiększa też katalog możliwych kar dla osoby, która przez drażnienie lub płoszenie doprowadza zwierzę do tego, że staje się niebezpieczne. Oprócz grzywny do 1000 zł, grozić będzie za to wykroczenie również m.in. kara ograniczenia wolności. Ponadto wzrośnie kara grzywny za szczucie psem (do 5000 zł zamiast do 1000 zł), a także grozić będzie za ten czyn ograniczenie wolności.

Projekt nowelizacji ustawy – Kodeks wykroczeń oraz niektórych innych ustaw został przyjęty przez Radę Ministrów 15 maja 2018 r. Teraz ustawą zajmie się Sejm.

 

jK/mmt