Wiadomości
Fot. Radio Gdańsk/Sylwester Pięta

czwartek,

17 maja 2018

11:17

Kartuzy bez pociągów? Nie, jest rozwiązanie. Prezes PKP PLK w Radiu Gdańsk: Linia będzie wyremontowana

PKP chcą remontować "kolej kokoszkowską". Linia ma być alternatywą na czas modernizacji trasy PKM z Kartuz i Kościerzyny do Gdańska. Chodzi w sumie o 17-kilometrowy odcinek linii od Glincza do Kiełpinka.

Prezes PKP PLK Ireneusz Merchel zadeklarował w Radiu Gdańsk, że linia zostanie wyremontowana.

- Widzę taką potrzebę, są kwestie znalezienia pieniędzy i myślę, że się o to postaramy, ale także rozstrzygnięcia czy ma to być remont tylko na czas objazdu, czy też linia wykorzystywana na stałe. To trzeba rozstrzygnąć i to szybko, bo czasu jest coraz mniej - mówił Ireneusz Merchel w programie Nie Tylko Metropolia w Radiu Gdańsk.

"KOLEJ KOKOSZKOWSKA" NA STAŁE

Wicemarszałek pomorski Ryszard Świlski podkreśla, że "kolej kokoszowska" będzie wykorzystywana na stałe, a nie tylko na czas remontu PKM. - Mamy gotową propozycję siatki połączeń i deklaruję, że tam, gdzie jest zainteresowanie pasażerów i są potoki podróżnych, będzie kursował pociąg - dodał wicemarszałek.


CORAZ WIĘCEJ MIESZKAŃCÓW

Ekspert kolejowy Paweł Rydzyński dodał, że widząc jak rozbudowują się osiedla mieszkaniowe w pobliżu linii kolejowej, potencjał do budowania rynku pasażerskiego na pewno jest. - Moim zdaniem, tam można śmiało rozważać budowę nawet dwóch dodatkowych przystanków. Poza tym, na pewno zwiększenie siatki połączeń, część składów może przecież kursować przez Rębiechowo, a część przez Kokoszki. Warto dopowiedzieć, że zostaje jeszcze w perspektywie linia do Sierakowic, która może jeszcze zwiększyć liczbę podróżnych - dodaje Rydzyński.

KARTUZY POTRZEBUJĄ POCIĄGU

Według wstępnych danych odbudowanie brakującego odcinka niespełna dwóch kilometrów torów oraz modernizacja 15 km od Glincza kosztować ma około 40 mln złotych. - Cieszę się, że pan prezes Merchel deklaruje inwestycje. Dziś w Kartuzach mieszkańcy nie wyobrażają sobie życia bez pociągu. Rośnie liczba pasażerów, ponad 70 tysięcy ludzi miesięcznie korzysta z tego połączenia - mówi burmistrz Kartuz Grzegorz Gołuński. - Według naszych planów remont zacznie się w połowie 2021 roku, ale zapewniam, że zależy nam na utrzymaniu ruchu pasażerskiego - deklaruje prezes Ireneusz Merchel.

Przemysław Woś/mich