Wiadomości
Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

środa,

16 maja 2018

14:13

Saur Neptun Gdańsk o awarii w przepompowni na Ołowiance: Wszystko przez brak prądu

Przedstawiciele Saur Neptun Gdańsk poinformowali, że do unieruchomienia przepompowni miały przyczynić się dwa następujące po sobie krótkie zaniki napięcia. Za pierwszym razem wszystko zadziałało prawidłowo: pompy wyłączyły się, a zasuwy zamknęły. Za drugim razem jednak instalacja nie poradziła sobie z naporem ścieków. 
Awarię czterech silników i pomp spowodowały najprawdopodobniej dwa krótkotrwałe zaniki napięcia - powiedział Stanisław Mikołajski, dyrektor ds. technicznych Saur Neptun Gdańsk.

ŚCIEKI TRAFIAJĄ DO MOTŁAWY

Urzędnicy deklarują, że robią co mogą, by jak najmniej ścieków dostało się do Motławy. Chodzi nie tylko o przekierowanie części ścieków do znajdującej się na Oruni przepompowni Motława. - Uruchomiliśmy zrzut kanałem, którym kiedyś ścieki oczyszczone odpływały do kanału Władysława IV z dawnej przepompowni Zaspa przy Hallera. Tam odcinek do morza jest krótszy i dlatego nastąpi szybsze wymieszanie ścieków z wodami morskimi. Również w celu minimalizowania skutki wpływu do Motławy zakontraktowaliśmy trzy barki, na które - jak tylko zostaną podstawione - będziemy pompować ścieki. Te nieczystości będziemy wywozili do utylizacji - tłumaczy Stanisław Mikołajski.

Tymczasem Energa Operator S.A. zaprzecza, jakoby brak prądu był przyczyną awarii. Więcej o stanowisku spółki piszemy >>> TUTAJ.

mich