Wiadomości

Prowadzi: 

17:30

czwartek,

17 maja 2018

Toczeń i reumatoidalne zapalenie stawów. Jak groźne są te choroby i w jaki sposób je leczyć?

Reumatoidalne zapalenie stawów i toczeń - autoimmunologiczne choroby tkani łącznej były tematami środowego spotkania w ramach cyklu Bądź Zdrów bez Kolejki. Obecni w naszej "przychodni" dowiedzieli się od specjalistów - lekarzy i wykładowców z Gdańskiego Uniwersytetu medycznego jak skutecznie leczyć te przypadłości.

Gośćmi spotkania byli prof. dr hab. Zbigniew Zdrojewski, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Chorób Tkanki Łącznej i Geriatrii GUMed i dr n. med. Anna Masiak, reumatolog. Uczestnicy poznali sposoby prowadzenia terapii u osób chorujących na RZS i toczeń. Dowiedzieli się, czego w diecie powinni przestrzegać, a co jest szkodliwe. Mogli również skonsultować wyniki swoich badań.

REUMATYZM A RZS

Pacjenci często mylą reumatyzm z reumatoidalnym zapaleniem stawów. - Ważne jest, aby zwrócić uwagę na to, kiedy bolą stawy. Przy RZS są to poranki, a przy reumatyzmie wieczory - mówiła dr Anna Masiak.

Zdjęcia ze spotkania zobacz >>>TUTAJ

TOCZEŃ

Jak podkreślają specjaliści, toczeń jest chorobą na całe życie. Powszechnym objawem jest rumień na twarzy, zaczerwienienie które nie przekracza linii nosa i warg. Może to być również pokrzywka, wysypka. Celem leczenia tej choroby jest jej remisja.

NIEZNANE PRZYCZYNY

- Nie wiemy, jaka jest dokładna przyczyna chorób autoimmunologicznych - mówiła dr Anna Masiak. - Są to choroby wieloczynnikowe, dużo jest czynników genetycznych, a także środowiskowych. Bardzo ważny jest nasz styl życia - to, co jemy i czym się otaczamy. Na RZS na przykład wpływa między innymi palenie papierosów i niezdrowe uzębienie - dodała.

ZRÓŻNICOWANE OBJAWY

- Objawy tych chorób są bardzo różnorodne, od gorączki i stanów podgorączkowych, przez przewlekłe zmęczenie, po zmiany skórne, zmiany w stawach. Mogą występować też zmiany narządowe, z ciężkimi uszkodzeniami nerek, układu oddechowego czy nawet nerwowego - dodała specjalistka. - Na RZS częściej chorują kobiety. Podstawowym objawem jest ból  i obrzęk stawów drobnych - stóp i rąk oraz poranna sztywność, pacjent nie może w ogóle się rozruszać po wstaniu z łózka - tłumaczył prof. Zbigniew Zdrojewski.

JAK LECZYĆ?

Leczenie zależy od diagnozy. - w związku z tym, że są to choroby autoimmunologiczne, musimy stosować leczenie immunosupresyjne. Rozpoczynamy je najczęściej tzw. glikokortykosteroidów, a potem wchodzi cała gama leków tradycyjnych i biologicznych. Stosujemy właściwy lek biologiczny dla danej jednostki - mówił prof. Zdrojewski.

Spotkanie odbyło się w studiu koncertowym Radia Gdańsk im. Janusza Hajduna. Poprowadziły je  Joanna Matuszewska i Joanna Stankiewicz.

Patrycja Oryl