Wiadomości
Fot. Radio Gdańsk/Jacek Klejment

środa,

16 maja 2018

13:49

Zanik napięcia przyczyną awarii w przepompowni na Ołowiance? Energa Operator odpiera zarzuty

Przyczyną awarii w gdańskiej przepompowni ścieków miały być dwa zaniki napięcia. Przedstawiciele Energi Operator S.A. jednak kategorycznie odcinają się od tej tezy. - To nieprawda. Oba transformatory były sprawne, w przepompowni Ołowianka działa też system rezerwowy - powiedziała Radiu Gdańsk Katarzyna Kołodziejska ze spółki Energa Operator S.A.
Do unieruchomienia przepompowni na Ołowiance miały przyczynić się dwa następujące po sobie krótkie zaniki napięcia - stwierdził w środę Stanisław Mikołajski z Saur Neptun Gdańsk.

"OBA ZASILACZE BYŁY ZAŁĄCZONE"

Energa Operator S.A. zaprzecza jednak jakoby brak prądu był przyczyną awarii. W wydanym komunikacie tłumaczy, że przepompownia ścieków Ołowianka jest zasilona dwoma liniami średniego napięcia z dwóch różnych transformatorów. Zapewnia, że oba zasilacze do stacji były załączone. "Nie jest prawdą, że nastąpiło obniżenie na obu zasilaczach dla Przepompowni Ścieków Ołowianka" - czytamy w specjalnym w oświadczeniu.

- Przepompownia ścieków Ołowianka jest zasilana dwiema liniami średniego napięcia z dwóch różnych transformatorów. Oba w dniu awarii były załączone i zasilone. Przepompowania ma zainstalowany system załączenia rezerwy właśnie na wypadek takich sytuacji. Nieprawdą jest, że doszło do obniżenia napięcia. Jeżeli będziemy wiedzieli coś więcej o tej sytuacji, na pewno podamy wszystkie informacje - potwierdza w rozmowie z Radiem Gdańsk Katarzyna Kołodziejska.

Ścieki od ponad ćwierć miliona mieszkańców Gdańska zamiast do oczyszczalni, trafiają do Motławy. Wciąż trwają próby usunięcia awarii w przepompowni Ołowianka.

Całe oświadczenie Energa Operator S.A.:

"Przepompownia ścieków Ołowianka jest zasilona dwiema liniami średniego napięcia z GPZ (Główny Punkt Zasilania) Motława z dwóch różnych transformatorów 110/15 kV. Z informacji, jakie posiadamy w stacji tej jest zainstalowana automatyka SZR (System Załączenia Rezerwy) - celem automatycznego przełączenia podczas awarii jednego z zasilań. Wczoraj o godz. 09:33 nastąpiło awaryjne wyłączenie linii SN Siennicka w GPZ Motława, która nie zasila Przepompowni Ścieków Ołowianka. Oba zasilacze do stacji Przepompownia Ścieków Ołowianka wczoraj (15.05) były załączone. W związku z tym, nie jest prawdą, że nastąpiło obniżenie na obu zasilaczach dla Przepompowni Ścieków Ołowianka".

mich