Wiadomości
Fot. Radio Gdańsk/Tomasz Gdaniec

wtorek,

15 maja 2018

12:31

Kociewie uczciło pamięć Macieja Płażyńskiego. "To była jego mała ojczyzna" [ZDJĘCIA]

W Lubichowie koło Starogardu Gdańskiego odsłonięta została tablica upamiętniająca zmarłego w katastrofie smoleńskiej marszałka Macieja Płażyńskiego. Polityk wielokrotnie odwiedzał tę gminę.
Maciej Płażyński jak mało kto czuł politykę samorządową. Zawsze można było na niego liczyć. Jeśli czegoś obiecywał to dotrzymywał słowa. Wielokrotnie bywał w Lubichowie. Wspierał i pomagał rozwijać naszą gminę - mówi Sławomir Bieliński, wójt Lubichowa.


SERCE POLAKA I PATRIOTY

Jak podkreśla Tadeusz Włodarczyk, marszałek zawsze miał czas, aby spotkać się i wysłuchać drugiego człowieka. - Miał serce Polaka i patrioty. Myślę, że wybrał sobie Kociewie jako swoją małą ojczyznę - mówi Tadeusz Włodarczyk, fundator tablicy. - Zasłużył na tę pamięć. Ludzie zapamiętali go właśnie za służbę publiczną. Jeżeli się na coś decydował, był bardzo konsekwentny w realizacji - mówi Elżbieta Płażyńska, wdowa. - Dzisiejsza uroczystość to wyraz tego, jak funkcje publiczne można wykorzystywać do pomagania ludziom. Tak właśnie robił mój tata - dodaje Kacper Płażyński.

Maciej Płażyński latach 1990-1996 był wojewodą gdańskim. Był też parlamentarzystą trzech kadencji. W latach 1997-2001 był marszałkiem sejmu a później senatu. Polityk zginął 10 kwietnia 2010 roku podczas tragicznego lotu do Smoleńska.

Tomasz Gdaniec/mich


Zobacz Galerię