Wiadomości
Fot. Max Pixel

poniedziałek,

14 maja 2018

17:03

Dostałeś SMS o RODO? Uważaj, to może Cię słono kosztować

"Masz 2 dni na zainstalowanie certyfikatu LTE. Jeśli tego nie zrobisz, operator zablokuje wszystkie połączenia przychodzące, wychodzące oraz internet". Brzmi groźnie, ale to kolejne internetowe oszustwo, wykorzystujące zamieszanie wokół wdrożenia unijnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych, tzw. RODO.

25 maja w życie wchodzi rozporządzenie o ochronie danych osobowych. Zakłada m.in. skrócenie postępowań w sprawach o naruszanie ochrony danych osobowych oraz możliwość nakładanie kar za naruszanie przepisów w tej sprawie.


Jak się okazuje, zmiany to także "okazja" dla internetowych oszustów. Do wielu osób trafiły SMS-y o niepokojącej treści. Wykonanie polecenia z wiadomości może nas słono kosztować.

"Masz 2 dni na zainstalowanie certyfikatu LTE 5+. W przypadku braku wgrania certyfikatu wszystkie połączenie przychodzące, wychodzące jak i internetowe zostaną zablokowane. Instrukcja w linku. Operator".

SKONTAKTUJ SIĘ Z OPERATOREM

Po przeprowadzeniu takiej procedury i kliknięciu w link, zostaniemy przeniesieni do aplikacji. Za naszą zgodą zezwoli ona na wysyłanie SMS-ów specjalnych i płatnych bez naszej wiedzy. Po otrzymaniu wiadomości, najlepiej niezwłocznie skontaktować się z operatorem i zapytać, czy wysyłał podobne ostrzeżenia. Jeśli nie, to oznacza, że właśnie możemy być ofiarą próby oszustwa.

jK