Wiadomości
Fot. Radio Gdańsk/Rafał Mrowicki

środa,

09 maja 2018

22:00

Obawy przed ideologią gender. Dyskusja środowisk katolickich o Europejskiej Karcie Równości

O szansach i zagrożeniach Europejskiej Karty Równości dyskutowano dziś w siedzibie komisji krajowej NSZZ Solidarność. Na spotkanie zorganizowane przez Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana przybyli goście z zagranicy oraz przedstawiciele gdańskich środowisk katolickich.

W Sali Akwen w budynku Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" w Gdańsku, zebrało się kilkudziesięciu przedstawicieli środowisk katolickich dyskutujących o wychowaniu oraz o obronie tradycyjnego modelu rodziny. - Europejska Karta Równości niesie ze sobą wiele dobrych rzeczy - mówił Bartrand Bisch, Francuz od wielu lat mieszkający w Polsce. - Ona pozwala na równe szanse do szczęścia i to jest dobre. Problem tkwi w teorii gender, która mówi o tym, że każdy może wybrać sobie płeć. Wprowadzono ją 10 lat temu w Danii, jednak niedawno jej zabroniono. Uznano, że szkodzi dzieciom. Zaburzało to psychikę dzieci, które były coraz mniej szczęśliwe w rodzinach. W Szwecji wzrósł poziom samobójstw wśrod dzieci - mówił jeden z prelegentów.

OBAWY PRZED INGERENCJĄ W WYCHOWANIE

O swoich obawach mówili obecni na sali rodzice. - Jest to wprowadzanie ideologii gender do szkół. Rodzice mogą nie mieć możliwości kontrolowania tego o czym dzieci będą się uczyły, a konsekwencje takiego nauczania mogą mieć wpływ na ich przyszłe życie - mówiła Magda Chmielewska.

- Mam duże obawy, ponieważ jest tu możliwość ingerencji w wychowywanie dzieci zgodnie z przekonaniami rodziców. Karta podważa klasyczne rozumienie rodziny, które jest chronione przez konstytucję. Nie ma naszej zgody na to żeby urzędnicy decydowali o tym jakie wartości będą przekazywane naszym dzieciom - mówił jeden z uczestników dyskusji Leszek Dubicki.

- Trzeba zadbać o to, żeby rekomendacje Modelu Równego Traktowania nie zapewniały nierównego traktowania, bo mniejszość może chcieć rządzić większością - mówił obecny na spotkaniu radny PiS Kazimierz Koralewski.

We wtorek w Gdańsku zakończyły się konsultacje w sprawie rekomendacji Modelu do spraw Równego Traktowania. Niedługo trafią one do Rady Miasta Gdańska.
Rafał Mrowicki