Wiadomości
Paulina Jędrak w Radio Gdańsk. Fot. Radio Gdańsk

środa,

25 kwietnia 2018

13:47

Zawód naukowka? Czy wiecie czym się zajmuje Paulina Jędrak, finalistka konkursu FameLab?

- Czym zajmuje się Twoja mama? - Moja mama jest naukowką - taką odpowiedź usłyszała kiedyś od małej dziewczynki Paulina Jędrak. Bardzo jej się to określenie kobiety naukowca spodobało. Stwierdziła, że to lepsze od czasami używanej "naukowczyni", brzmi swojsko, zabawnie i nie straszy niezrozumiałą powagą. Dla Pauliny nauka powinna być zrozumiała i dlatego założyła blog naukowka.pl

Doktorantka z Katedry Biologii Molekularnej UG Paulina Jędrak popularyzuje naukę i namawia do tego innych. Założyła blog naukowka.pl i wzięła udział w polskiej edycji międzynarodowego konkursu FameLab. Zadaniem jego uczestników jest zaprezentowanie i wyjaśnienie w ciągu trzech minut trudnego zagadnienia naukowego. Paulina mówiła o tym, czy możemy oszukać przeznaczenie, czyli edytowaniu DNA za pomocą nożyczek molekularnych. Znalazła się wśród 10 finalistów. Finał odbędzie się 19 maja w Warszawie.

Paulina Jędrak jako naukowka
Dobrze gdyby horyzont naukowców nie ograniczał się do laboratorium. Źródło: naukowka.pl 

Podobno jest tak, że nieprawdziwe informacje rozchodzą się 6 razy szybciej niż te prawdziwe. Wiele osób w mediach społecznościowych wypowiada różne swoje prawdy bez podstaw badawczych. Jeżeli ktoś zachęca Was do picia szklanki ciepłej wody z cytryną na czczo i wymienia naukowo brzmiące pozytywy tej czynności, to niezależnie od tego, czy ma rację, czy nie, raczej Wam to nie zaszkodzi. Ale czy naprawdę wiecie czy to prawda czy fałsz? Na jakiej podstawie padają takie stwierdzenia i przekonania? News czy fake news? Jeść gorzką czekoladę czy nie jeść? Masło czy margaryna? Szczepić czy nie szczepić? Zdecydować się na chemioterapię czy nie? To mamy to globalne ocieplenie czy nie mamy? Niektóre odpowiedzi są proste, inne nie mają dla nas tak dużego znaczenia, ale od innych może zależeć całe nasze życie. Komu zaufać poszukując prawdy? Paulina Jędrak, podając w swoim blogu wyżej wymienione przykłady, pisze o tym, jak popularyzacja nauki jest ważna.

BLOG PAULINY >>> KLIKNIJ TUTAJ

fake news 1
Z bloga naukowka.pl można pobrać poradnik Pauliny Jędrak: Jak odróżnić informację prawdziwą od fałszywej?

– Oprócz pracy laboratoryjnej naukowcy powinni znaleźć czas na opowiadanie o swojej pracy szerszemu gronu odbiorców, w końcu badania naukowe prowadzone są z publicznych pieniędzy. Dla mnie ten konkurs FameLab to doskonała okazja do sprawdzenia swoich umiejętności w autoprezentacji oraz mówienia o nauce językiem zrozumiałym dla każdego. Mam nadzieję, że uczestnictwo w FameLabie to dopiero początek mojej przygody związanej z komunikacją naukową – mówi Paulina Jędrak z Katedry Biologii Molekularnej Uniwersytetu Gdańskiego.

Paulina Jędrak i Włodek Raszkiewicz
Paulina Jędrak i Włodek Raszkiewicz na antenie Radia Gdańsk. Fot. Radio Gdańsk

Paulina Jędrak obecnie kończy pisać pracę doktorską i jest badawczo zainteresowana tematyką związaną z chorobami genetycznymi, głównie chorobami neurodegeneracyjnymi (np. Alzheimera, Parkinsona czy Huntingtona). Jest kierownikiem projektu dot. molekularnych wskaźników, tzw. biomarkerów choroby Huntingtona, które mogłyby pomóc w wybraniu odpowiedniego momentu na wdrożenie przyszłych terapii. W audycji "Pomysłowy Włodzimierz" rozmawiamy o tej pracy, ale też o konkursie FameLab i blogu prowadzonym przez Paulinę Jędrak naukowka.pl.

POSŁUCHAJ:


Włodzimierz Raszkiewicz