Wiadomości
Centrum Gemini w Gdyni 2014 rok Fot. fot. Andrzej J. Gojke / KFP

wtorek,

24 kwietnia 2018

14:43

Kultowe miejsce w Gdyni przestanie istnieć? Centrum Gemini ma zostać rozebrane [WIZUALIZACJE]

Dawne centrum rozrywkowego życia w Gdyni po 18 latach przestanie istnieć. Wniosek do magistratu o zburzenie dawnego Centrum Gemini złożyła firma realizująca w tym miejscu nowy projekt - Gdynia Waterfront II. Jeśli wniosek zostanie przyjęty, rozbiórka może ruszyć jeszcze w tym roku.

Firma Vasting Polska odpowiedzialna za budowę nowego dużego kompleksu Waterfront II złożyła do urzędu miasta wniosek o rozbiórkę dawnego Centrum Gemini. Prace, o ile pozyskane zostaną odpowiednie pozwolenia, ruszą najwcześniej jesienią 2018 r. Jest to związane z przygotowaniami do rozpoczęcia kolejnego etapu budowy kompleksu przy ul. Waszyngtona. Na jego miejscu ma powstać nowy o wiele większy budynek.

NAJEMCY MAJĄ TRZY MIESIĄCE

Centrum rozrywki Gemini przy Skwerze Kościuszki przez lata było sercem kulturalnego życia miasta. W ostatnich latach stopniowo jednak traciło na popularności, tracąc kolejnych najemców. Jednak do dziś pozostało tam wiele lokali. Obecnie w kompleksie Waterfront funkcjonuje jeszcze 15 najemców. Już wkrótce będą oni musieli opuścić swoje lokale.

- Przygotowując się do realizacji drugiego etapu kompleksu, podjęliśmy wcześniej stosowne kroki, żeby w sposób polubowny zakończyć współpracę z tymi podmiotami – mówiła Ewa Łydkowska z firmy Vastint realizującej projekt. - Najemcy mają czas na wyprowadzenie się do końca sierpnia, chyba że został z nimi uzgodniony inni termin zamknięcia działalności – dodała.

BIUROWCE, MIESZKANIA, SPA I KINO

W ramach przedsięwzięcia ma powstać zupełnie nowa część miasta. Powierzchnia terenu zabudowy, w obrębie ulic Waszyngtona, Hryniewickiego i Jana Pawła II, wynosi prawie pięć hektarów. Zakres projektu obejmuje budowę dwóch budynków mieszkalnych, trzech biurowców, licznych lokali usługowych, hotelu, powierzchni konferencyjnej i SPA oraz obiektów użyteczności publicznej, w tym kina.

Waterfront II jest kontynuacją istniejącej części kompleksu. W oddanym do użytku w 2015 r. etapie inwestycji powstały dwa obiekty: obecna siedziba banku PKO BP oraz hotel, którego operatorem jest Courtyard by Marriott. Całkowita powierzchnia zabudowy ma sięgać 75 tys. m2. 

Jacek Klejment


Zobacz Galerię