Wiadomości
Fot. Radio Gdańsk/Magdalena Manasterska

wtorek,

24 kwietnia 2018

12:33

Przyjechali, by poznać nasz kraj i obalić stereotypy. Młodzież z zagranicy odwiedziła Pomorze [POSŁUCHAJ]

Przylecieli między innymi z Malezji, Turcji i Włoch, żeby uczyć tolerancji. Młodzi biorą udział w wymianie w ramach AFS Intercultural Programs.

W Polsce są od września. Mieszkają u polskich rodzin, w całym kraju. Teraz spędzili trzy dni w Trójmieście i poznawali nasz region.

OBALIĆ STEREOTYPY

AFS ma misję. To bardziej sprawiedliwy i pokojowy świat. - To kształcenie młodych ludzi na obywateli świata. Na ludzi otwartych na różnorodność, ceniących sobie harmonię, pokój na świecie, zainteresowanych innymi kulturami, tolerancyjnych - opowiada Judyta Kuc wolontariuszka AFS Polska.

Obecnie w Polsce gości prawie 40 uczniów z 11 różnych krajów świata. Przyjechali do naszego kraju, żeby poznać kulturę i obalić stereotypy. Na Pomorze przyjechali pozwiedzać i zaprezentować AFS tutejszym uczniom. Zamieszkali u rodzin w Trójmieście. Gościli ich uczniowie z XIV Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni. - Zwiedzaliśmy razem zamek w Malborku, trochę siedzieliśmy na plaży, robiliśmy to, co młodzież w naszym wieku robi na co dzień. To są przede wszystkim dobre doświadczenia i wspomnienia na całe życie - opowiada Maciej Szulist, który przez trzy dni gościł u siebie jednego z członków wymiany.

SZYBKA NAUKA POLSKIEGO

Międzynarodowa młodzież, mimo że jest w Polsce od kilku miesięcy, doskonale porozumiewa się w naszym języku. - Kiedy jesteś z Polakami cały czas, jest łatwiej. Ludzie dużo pomagają i też dobrze mówią po angielsku. W Polsce podoba mi się, że ludzie, kiedy ich znasz, są tacy gorący i rodzinni. Byłem w kilku krajach w Europie, ale w Polsce ludzie są najlepsi - przyznaje Alejandro z Meksyku.

Podobnego zdania są też inni. - Mam tutaj super rodzinę. W Turcji mam tylko dwóch braci, a tutaj aż cztery siostry. To jest dla mnie bardzo inaczej. Ludzie w Polsce są bardzo gościnni, otwarci. Zapraszają do jedzenia, to jest bardzo fajne - opowiada Azra z Turcji.

Do Trójmiasta przyjechał także Salomon z Malezji. - Polska jest bardzo fajnym krajem i lubię tutaj być. Tu jest dużo historycznych budynków, są piękne, a pogoda jest bardzo fajna - cieszy się Salomon, który mieszka niedaleko Lublina.

AFS Polska organizuje wymiany młodzieży w wieku licealnym. Uczniowie wyjeżdżają za granicę na trzy, sześć lub dziesięć miesięcy. Program działa w 80 krajach świata. W Polsce działa między innymi w Krakowie, Lublinie, Poznaniu i teraz na Pomorzu.

 

Posłuchaj materiału Magdaleny Manasterskiej:

 

 

Magdalena Manasterska/mili