Wiadomości
Prezydent Adamowicz odrzucił ofertę dyrektora Muzeum II Wojny Światowej Karola Nawrockiego. Fot. Radio Gdańsk/Rafał Mrowicki; Gdańsk Strefa Prestiżu/Andrzej Ługin

czwartek,

19 kwietnia 2018

16:34

Paweł Adamowicz krytycznie o ofercie kupna ziemi na Westerplatte. Dyrektor Muzeum II WŚ: "Przez 20 lat to miejsce było zaniedbane"

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz odrzuca ofertę dyrektora Muzeum II Wojny Światowej ws. kupna ziemi na Westerplatte. Dyrektor Karol Nawrocki złożył w środę w Urzędzie Miasta opiewającą na 2 miliony ofertę kupna 9 hektarów ziemi na Westerplatte, na której, przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, chce wybudować budynek Muzeum Westerplatte.
Prezydent Adamowicz odniósł się do oferty dyrekcji Muzeum II Wojny Światowej przy okazji konferencji prasowej, na której poinformował o swoim wniosku o delegalizację ONR-u.

Z jego strony nie ma zgody na negocjacje ws. ziemi na półwyspie Westerplatte z dyrekcją Muzeum, na czele której stoi dr Karol Nawrocki. W środę, gdy dyrektor placówki chciał złożyć mu ofertę osobiście, Paweł Adamowicz odmówił rozmowy.

- Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej złożył ofertę zakupu fragmentu Westerplatte. Byłem tym niezwykle zdziwiony. Nie wszystko jest na sprzedaż - powiedział Paweł Adamowicz. - Dyrektor Nawrocki uwielbia przywoływać Muzeum II Wojny Światowej i przypisywać sobie zasługi. Dyrektor Nawrocki nie ma żadnych zasług. To muzeum zostało sfinansowane i zbudowane przez rząd PO-PSL, a to była osobista decyzja premiera Donalda Tuska. Koncept wystawy był przygotowany przez grono historyków pod kierownictwem profesora Pawła Machcewicza. Dyrektor Nawrocki przyszedł na gotowe i zachowuje się jak słoń w składzie doskonałej porcelany rozbijając wystawę, krok po kroku ją demontując niszcząc prawa autorskie - mówił Paweł Adamowicz.

"NIE MAM ZAUFANIA DO KAROLA NAWROCKIEGO"

- Jako prezydent Miasta Gdańska nie mam żadnego zaufania do dyrektora Nawrockiego. Nie można współpracować z kimś, do kogo się nie ma zaufania i kto składał donos na swojego poprzednika i prezydenta swojego miasta - prezydentowi Adamowiczowi chodziło o aneks rozwiązujący współpracę między Miastem Gdańsk, a Muzeum II Wojny Światowej. Dokument został podpisany jeszcze przez poprzedniego dyrektora placówki, profesora Pawła Machcewicza. Jesienią sprawą zajęły się prokuratura oraz Centralne Biuro Antykorupcyjne. Zdaniem Karola Nawrockiego było to działanie na szkodę Muzeum, ponieważ ograniczało to pole do działania na Westerplatte.

"POPRZEDNI DYREKTOR BYŁ DORADCĄ DONALDA TUSKA"

Zarzuty prezydenta Gdańska odpiera dyrektor Muzeum Karol Nawrocki. - Muzeum II Wojny Światowej w swojej pierwotnej formule było ściśle związane z rządem PO-PSL, bowiem jego poprzedni dyrektor był doradcą premiera Donalda Tuska i partyjny, mocno upolityczniony kształ Muzeum odbijał się w charakterze wystawy. Można się tu zgodzić z Pawłem Adamowiczem, źe był to produkt braku polityki historycznej przez Platformę Obywatelską - skomentował Karol Nawrocki.

- Jeśli chodzi o zawłaszczanie i prywatyzowanie Muzeum, to chciałbym zaznaczyć, że w ciągu weekendu odwiedziło je blisko 6000 osób, ono jest otwarte na ludzi. Wystawa została powiększona o fragmenty dotyczące wspaniałych polskich bohaterów jak Irena Sendlerowa, Witold Pilecki czy św. Maksymilian Kolbe. Paweł Adamowicz mija się z prawdą - powiedział dyrektor Muzeum II Wojny Światowej. - Jeśli chodzi o odrzucenie oferty kupna ziemi na Westerplatte, to jestem zdziwiony o tyle, iż mam świadomość, że Paweł Adamowicz przywiązuje wielką wagę do finansów. Jest to kolejne odrzucenie naszej oferty. Mamy gotowy zespół oraz eksponaty odnalezione w czasie badań archeologicznych i w ciągu 1,5 roku moglibyśmy wybudować Muzeum Westerplatte. Pan prezydent lekką ręką odrzuca naszą propozycję, gardząc również ofertą finansową - mówił Karol Nawrocki.

"WESTERPLATTE JEST KARYGODNIE ZANIEDBANE"

Zdaniem historyka, potencjał Westerplatte jest od wielu lat niewykorzystany. Ten stan miałoby zmienić otwarcie na półwyspie Muzeum Westerplatte, które decyzją ministra kultury Piotra Glińskiego jest częścią Muzeum II Wojny Światowej. Działania dyrekcji Muzeum wspiera wiceminister kultury Jarosław Sellin, który zapowiedział wsparcie finansowe dla Muzeum Westerplatte. - Od 29 lat, a od 20 lat rządów Pawła Adamowicza, Westerplatte jest karygodnie zaniedbane, a wykorzystuje go jako swoje narzędzie polityczne, co jest niegodne - powiedział dyrektor Karol Nawrocki.

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej zapowiedział, że nie zrezygnuje ze starań o budowę Muzeum Westerplatte na historycznym półwyspie.

Rafał Mrowicki