Wiadomości
Fot. Youtube/Medium Narodowe

wtorek,

17 kwietnia 2018

17:48

Nie tylko prezydent Gdańska zapowiada demonstrację w najbliższy weekend. Jest już kilkanaście zarejestrowanych manifestacji

18 konkurencyjnych manifestacji wobec sobotniej prodemokratycznej demonstracji prezydenta Gdańska zarejestrowano już w Urzędzie Miejskim.
W niedzielę Paweł Adamowicz zapowiedział w niedzielę antyfaszystowską, prodemokratyczną manifestację. Będzie to zgromadzenie stacjonarne na Długim Targu, które odbędzie się w południe. To odpowiedź na marsz Obozu Narodowo-Radykalnego, który w sobotę przeszedł ulicami Gdańska, z okazji 84. rocznicę powstania organizacji. Marsz był zgłoszony przez osobę prywatną, a nie przez organizację, dlatego widok narodowców maszerujących z zielono-białymi flagami ulicami Gdańska wywołał szerokie kontrowersje.

Jak mówi rzecznik prezydenta Gdańska Magdalena Skorupka-Kaczmarek, od wczoraj w Urzędzie Miejskim zarejestrowano już 18 kolejnych zgromadzeń. - Mamy zgłoszonych 10 zgromadzeń na sobotę i 8 na niedzielę. Trudno powiedzieć czy to są kontrdemonstracje, ponieważ są zgłoszone w trybie uproszczonym. Zgłosiły je osoby prywatne. Będą to zgromadzenia stacjonarne, które nie mogą się przemieszczać - mówi rzecznik prezydenta.

WNIOSEK O DELEGALIZACJĘ ONR JESZCZE W TYM TYGODNIU

Część osób rejestrujących zgromadzenia, zgłaszała już wcześniej w Urzędzie Miejskim swoje demonstracje. - Stąd możemy wywnioskować, że są to osoby związane z Młodzieżą Wszechpolską - mówi Magdalena Skorupka-Kaczmarek. Każda z tych demonstracji jest zaplanowana w godzinach między 10:00 a 22:00. Organizatorzy spodziewają się po kilkadziesiąt osób.

- Jeśli chodzi o zgromadzenie, które zaplanował prezydent Paweł Adamowicz, to jest to będzie to spotkanie prodemokratyczne i ma na celu protestowanie i powiedzenie głośnego "Nie" faszyzmowi i nacjonalizmowi - dodaje rzecznik prezydenta. - Oprócz Pawła Adamowicza głos zabierze jeszcze kilka osób, które są w tej chwili zapraszane. Chcemy by były to osoby, które mogą zaświadczyć, że faszyzm i nacjonalizm jest zły.

Do końca tygodnia prezydent Gdańska Paweł Adamowicz ma złożyć wniosek o delegalizację ONR-u.
Rafał Mrowicki