Wiadomości
Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

wtorek,

17 kwietnia 2018

07:02

Gdańszczanie wracają z "Wielkim Sprzątaniem". To już trzecia edycja akcji

"Wielkie Sprzątanie" to coroczna akcja sprzątania południowych dzielnic Gdańska organizowana przez Zakład Utylizacyjny. W tym roku gdańszczanie będą sprzątać w rejonach Ujeściska-Łostowic, Jasienia, Chełmu i Kokoszek.

Sprzątanie ozpocznie się w sobotę 21 kwietnia o 10:00. W akcji wezmą udział uczniowie szkół, spółdzielnie mieszkaniowe, lokalni aktywiści oraz mieszkańcy. Poza czyszczeniem dzielnic z odpadów, zaplanowano akcję sadzenia zieleni. Zakład Utylizacyjny przygotował też specjalne atrakcje o charakterze edukacyjnym. Chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach upcyklingowych, szkoleniach czerpania papieru, decoupage czy quizach z wiedzy ekologicznej. Zostanie również przygotowany poczęstunek.

Na czym polega upcykling?

Upcykling to proces przetwarzania wtórnych odpadów, w wyniku którego powstają całkiem nowe produkty. Tego typu forma pozwala zmniejszyć zarówno ilość odpadów, jak i liczbę surowców wykorzystywanych podczas wcześniejszej produkcji.

- Zadaniem upcyklera nie jest przetworzenie surowca (jak w recyklingu), ale wykorzystanie go w taki sposób, by nadać mu nowe znaczenie. Chodzi o kreowanie wartości nie tylko użytkowej, ale i artystycznej - tłumaczy Iwona Bolt, rzecznik prasowy Zakładu Utylizacyjnego.


Będzie czas na "małe co nieco"

W czasie akcji "Wielkie Sprzątanie" wszyscy uczestnicy będą mogli liczyć na darmowy poczęstunek. Zakład Utylizacyjny zapewni m.in. ciepłą grochówkę, kiełbaski oraz gorące napoje.

Akcja jest częścią programu społecznego "Aktywne sąsiedztwo". Zakład Utylizacyjny chce w ten sposób edukować mieszkańców Gdańska w zakresie właściwego postępowania z odpadami oraz zaprezentować podejmowane przez siebie inicjatywy, mające korzystnie wpływać na życie mieszkańców. W zeszłym roku dzięki zaangażowaniu organizatorów i uczestników udało się zgromadzić ponad 10 ton śmieci, rozrzuconych po dzielnicach Gdańska.

oprac. mkul