Wiadomości
Fot. maxpixel.net

poniedziałek,

16 kwietnia 2018

13:13

Dostałeś sms o prezencie od Media Markt z okazji urodzin firmy? Nie reaguj, bo stracisz pieniądze [OSTRZEGAMY]

Na sms-y informujące o przesyłce z MediaMarkt za 1 zł najlepiej nie reagować - powiedział szef serwisu niebezpiecznik.pl Piotr Konieczny. - Ani MediaMarkt, ani podmioty współpracujące z nami, nie prowadzą takiej promocji i nie są nadawcą tych wiadomości - dodała PR Manager sieci sklepów Wioletta Batóg.
Sms-y, przychodzące do abonentów m.in. sieci Play, zapraszają do odbioru paczki z MediaMarkt, w której jest iPhone X. Należy tylko opłacić koszty przesyłki (w wysokości 1 zł). Telefon ma być nagrodą dla klientów MediaMarkt z okazji jubileuszu sklepu. Po kliknięciu w link, nadesłany sms-em, abonent sieci komórkowej jest przekierowywany do strony internetowej, gdzie w kolejnych krokach ma podać dane osobowe oraz dane karty płatniczej, aby zabezpieczyć wysłanie nagrody.


COFNIJ TRANSAKCJĘ!

- W ostatnich tygodniach obserwujemy coraz częstsze oszustwa, zaczynające się od wiadomości sms, w której znajduje się link do strony, informującej o wygraniu jakiegoś smartfona albo bonu do popularnego supermarketu - powiedział szef zespołu bezpieczeństwa serwisu niebezpiecznik.pl Piotr Konieczny.

Jak powiedział Konieczny, "na takie wiadomości najlepiej nie reagować. Ale jeśli ktoś, w przypływie zmęczenia, postanowił wypełnić formularz odbioru nagrody i podał w nim swoje dane osobowe albo, co gorsza, numer karty płatniczej, to powinien natychmiast wykonać dwie czynności: skontaktować się ze swoim bankiem i wykonać operację cofnięcia transakcji, czyli tzw. chargeback. Każdy posiadacz karty płatniczej, zarówno debetowej jak i kredytowej, ma możliwość bezpłatnego wycofania się z transakcji, jeśli poczuł się oszukany - tłumaczy Konieczny.

Jak dodał szef zespołu bezpieczeństwa serwisu niebezpiecznik.pl, należy także "wysłać do organizatora konkursu sprzeciw wobec przetwarzania danych osobowych w celach marketingowych oraz wobec przekazywania danych innym podmiotom. Wystarczy wypełnić, podpisać i przesłać organizatorowi konkursu dokument o takiej treści podanej na stronie: https://niebezpiecznik.pl/sprzeciw.docx".

"PODEJMIEMY KROKI PRAWNE"

PR Manager MediaMarktSaturn Polska Wioletta Batóg oficjalnie dementuje wysyłanie sms-ów przez sieć sklepów. - W związku z sygnałami, jakie MediaMarkt otrzymuje od swoich klientów o pojawieniu się fałszywej promocji, rozsyłanej za pośrednictwem wiadomości SMS pod hasłem "MediaMarkt - "Rozpoczęliśmy nasze urodzinowe rozdanie" informujemy, że MediaMarkt ani podmioty współpracujące z nami nie prowadzą takiej promocji i nie są nadawcą tych wiadomości.

Rzeczniczka dodała, że "autorzy bezprawnie podszywają się pod markę MediaMarkt i tym samym naruszają nasze prawa". - W związku z tym MediaMarkt oświadcza, że wyżej wymienione działania i treści rozpowszechniane w ramach tych działań nie stanowią oferty firmy MediaMarkt. Podejmujemy w tej sprawie stosowne kroki prawne. Informacje o akcjach promocyjnych i konkursach organizowanych przez MediaMarkt są zamieszczane wyłącznie w oficjalnych kanałach informacyjnych MediaMarkt Polska oraz na stronie internetowej mediamarkt.pl - dodała Batóg.

Marcin Gruszka, rzecznik sieci Play także odcina się od sms-ów, zapraszających po odbiór nagrody. -Nie mamy z tą akcją nic wspólnego - powiedział.

PAP/mk