Wiadomości
Fot. Agencja KFP/Wojciech Strożyk

poniedziałek,

16 kwietnia 2018

10:33

Sąd Okręgowy w Gdańsku: "Nergal" uniewinniony w sprawie znieważenia godła narodowego

Lider zespołu Behemoth Adam "Nergal" Darski oraz dwaj jego współpracownicy uniewinnieni od zarzutu znieważenia godła. Wyrok w tej sprawie wydał w poniedziałek Sąd Okręgowy w Gdańsku.
Chodzi o plakat promujący trasę koncertową gdańskiego zespołu pod tytułem "Rzeczpospolita Niewierna". Widać na nim orła, obok którego są węże, czaszki i odwrócone krzyże. O zniewagę godła byli oskarżeni muzyk, autor plakatu Rafał Wechterowicz oraz administrator strony internetowej zespołu Maciej G., który jako jedyny z oskarżonych był na ogłoszeniu wyroku.

Uzasadniając wyrok sędzia Marek Kapała stwierdził, że nie może być mowy o obrażeniu godła, określonego w ustawie, jeżeli orzeł na plakacie nie miał korony. - Rysunek orła stworzony przez Rafała Wechterowicza nie może być traktowany jako godło. Orzeł bez korony nie może być uznany za godło Rzeczpospolitej Polskiej. Może być uznany za godło Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej - stwierdził sędzia.

"ELEMENTY CHARAKTERYSTYCZNE DLA STYLISTYKI METALOWEJ"

Marek Kapała powiedział również, że plakat jest formą wyrazu artystycznego, a grafika promująca trasę koncertową, choć (jak podkreślił sędzia) może wzbudzać u niektórych negatywne uczucia estetyczne, jest formą wyrazu artystycznego.
Dodał, że elementy wykorzystane w grafice charakterystyczne dla stylistyki blackmetalowej. Wziął też pod uwagę intencje oskarżonych, którzy nie mieli na celu obrazy polskiego godła.

Jedyny obecny na sali oskarżony nie krył zadowolenia z decyzji sądu. - Mogę podziękować za sprawiedliwy wyrok oraz wyrazić ubolewanie, że nasz wymiar sprawiedliwości musiał się tym zająć - mówił Maciej G.

MOŻLIWA APELACJA

Wyrok jest nieprawomocny. Prokurator Michał Kroplewski zapowiedział apelację. - Po dostarczeniu uzasadnienia do prokuratury rozważymy złożenie apelacji. W ocenie prokuratury godło polskie zostało znieważone - powiedział prokurator po wyjściu z sali sądowej.

Liderowi grupy Behemoth oraz jego współpracownikom groziła kara grzywny, ograniczenia wolności, a nawet do roku więzienia. W trakcie śledztwa oskarżeni nie przyznali się do winy i odmówili złożenia wyjaśnień.

Śledztwo w tej sprawie prowadziła Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście po zawiadomieniu złożonym przez radnego gdyńskiej dzielnicy Karwiny Marka Dudzińskiego oraz Ryszarda Nowaka, przedstawiciela Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami.

KOLEJNY PROCES "NERGALA"

Dla muzyka z grupy Behemoth nie jest to pierwszy proces związany z jego działalnością artystyczną.

"Nergal" miał sprawę sądową za to, że w 2007 r. podczas koncertu w Gdyni podarł Biblię. Kartki podartego Pisma Świętego Adam D. rozrzucił wśród publiczności, mówiąc m.in.: "Żryjcie to g...o!". Nazwał też Biblię "kłamliwą księgą", a Kościół katolicki - "największą zbrodniczą sektą". Kartki spalili później fani zespołu. W lutym 2014 r. Sąd Okręgowy w Gdańsku utrzymał w mocy wyrok sądu niższej instancji uniewinniający "Nergala" od zarzutu obrazy uczuć religijnych.
Rafał Mrowicki