Wiadomości
Fot. Radio Gdańsk/Przemysław Woś

niedziela,

15 kwietnia 2018

17:13

Drogi lokalne, wyprawki dla uczniów, polityka senioralna i dłuższe urlopy macierzyńskie. Eurodeputowany PiS wylicza koszty

Mniej niż 15 miliardów będą rocznie kosztowały nowe programy społeczne rządu. Poinformował o tym w Bytowie eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Kuźmiuk. Chodzi o 5 miliardów, które mają zostać przeznaczone na drogi lokalne, około dwóch miliardów na wyprawki dla uczniów, pieniądze na politykę senioralną, a także na wydłużone urlopy dla kobiet, które zdecydują się na drugie dziecko w dwa lata po urodzeniu pierwszego.
Eurodeputowany PiS podkreślił, że programy zostaną sfinansowane z dodatkowych dochodów budżetowych.


- Zapowiadaliśmy to wcześniej, że będą nowe propozycje programowe, społeczne, ale pod warunkiem, że znajdziemy źródła finansowania. Szacujemy, że w 2018 roku ściągalność podatku VAT wzrośnie, nie tak jak w roku 2017 o 30 mld, ale o około 18 mld złotych. To są kolejne propozycje uszczelniające system podatkowy w Polsce. Chcę podkreślić, że 5 mld na drogi gminne i powiatowe rocznie to jest gigantyczny wzrost, bo do tej pory rząd przeznaczał na ten cel 800 mln złotych. Ważna rzecz dotycząca rodziny to 300 złotych na wyprawkę szkolną dla ucznia. To jest kolejna pomoc rodzinie po programie 500 plus. Wysyłamy też sygnał do młodych Polaków zachęcając, by mieli dzieci. Jeśli drugie dziecko w rodzinie urodzi się w 24 miesiące po urodzeniu pierwszego to kobiecie będzie przysługiwał dodatkowy, pełnopłatny urlop macierzyński, dodatkowe trzy miesiące. Chcemy też pomóc kobietom, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci, chodzi również o dzieci w rodzinach zastępczych. Takim paniom będzie przysługiwała najniższa emerytura. Na programy dla seniorów wydamy w ciągu ośmiu lat 23 mld złotych - podkreślał eurodeputowany.

REMONT CO ROKU JEDNEJ DROGI W KAŻDEJ GMINIE?

Poseł Aleksander Mrówczyński podkreślił, że jego zdaniem zmiany powinny również dotyczyć dróg wojewódzkich. - Trzeba zacząć o tym dyskusje, bo te drogi są remontowane i modernizowane zbyt wolno.

Wicewojewoda pomorski Mariusz Łuczyk poinformował, że jeśli potwierdzą się zapowiedzi rządu to będzie szansa na wyremontowanie co roku jednej drogi w każdej gminie. Zbigniew Kuźmiuk dodał, że wszystkie ustawy dotyczące nowych programów społecznych rządu zostaną uchwalone przez parlament do końca tego roku. Eurodeputowany potwierdził, że politycy PiS do wyborów samorządowych odbędą około siedmiuset spotkań w całej Polsce. Do końca kwietnia mają być znani kandydaci Prawa i Sprawiedliwości na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Przemysław Woś/mich