Wiadomości
Stowarzyszenie godność, Elżbieta Płażyńska oraz zastępca ambasadora RP we Francji podczas modlitwy przy grobie Macieja Płażyńskiego i pomniku ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Fot. Radio Gdańsk/ Maksymilian Mróz

sobota,

14 kwietnia 2018

17:52

Wizyta na Westerplatte, w Parku Reagana i bazylice Mariackiej. Później emocjonalny wieczór wspominkowy Lecha Kaczyńskiego

Stowarzyszenie Godność średnio raz w roku gości paryski chór "Piast". W jego skład wchodzą Polacy mieszkający we Francji. Wspólnie odwiedzili ważne miejsca pamięci w Trójmieście.

- To jest patriotyczna lekcja dla francuskiej Polonii. Chcemy im pokazać, że my jako Stowarzyszenie Godność, przez te 25 lat coś w przestrzeni publicznej Gdańska zostawiliśmy- mówił Czesław Nowak, prezes stowarzyszenia.

LEKCJA HISTORII

Swoją pielgrzymkę rozpoczęli na Westerplatte, miejscu które jest symbolem wybuchu II wojny światowej. Następnie grupa kilkudziesięciu osób udała się do Parku Reagana, zatrzymując się przy pomniku papieża Jana Pawła II, spacerującego z byłym prezydentem Stanów Zjednoczonych. Kolejnym przystankiem był pomnik marszałka Józefa Piłsudzkiego oraz Anny Walentynowicz. Pielgrzymi w każdym odwiedzonym miejscu złożyli kwiaty.

Uroczystości zakończyły się w bazylice Mariackiej. Tam Stowarzyszenie Godność, razem z Polonią francuską zatrzymało się na krótką modlitwę przy grobie Macieja Płażyńskiego. W wydarzeniach brała również udział żona byłego marszałka Sejmu - Elżbieta Płażyńska. W tym miejscu Czesław Nowak pozwolił sobie na chwilę wspomnień i opowiedział o swoim ostatnim spotkaniu z Maciejem Płażyńskim, zmarłym w katastrofie smoleńskiej.

WSPOMNIENIE BYŁEGO PREZYDENTA
wieczor1


Następnym punktem był Wieczór Wspomnień Lecha Kaczyńskiego w Sopocie. Goście przywoływali przede wszystkim patriotyzm i zaangażowanie tragicznie zmarłego prezydenta w politykę i sprawy obywateli Polski. - Jego inicjatywy polityczne w dzisiejszym świecie okazują się bardzo ważne – chociażby to, co dzieje się na Ukrainie. Lech Kaczyński pewne procesy przewidział, o czym trzeba mówić – zaznaczył Czesław Nowak, prezes Stowarzyszenia Godność. - To niebywała postać. Dla mnie, człowieka związanego z Solidarnością, to był prezydent, który chciał dokończyć rewolucję Solidarności jaką mieliśmy w 1980 roku. Taki to był prezydent, już nie będziemy mieli takiego” - mówił Włodzimierz Resiak, prezydencki operator, który 10 kwietnia 2010 roku miał lecieć rządowym tupolewem na obchody rocznicowe do Katynia. Wsiadł jednak do innego samolotu. Zmarłego prezydenta w sobotni wieczór wspominali także między innymi: Anna Fotyga, Jerzy Milewski, i Zofia Kruszyńska Gust. Bliski współpracownik Lecha Kaczyńskiego - Maciej Łopiński z powodu choroby nie dotarł do Sopotu.

W niedzielę Stowarzyszenie Godność zaprasza na mszę świętą o 11:00, w kościele świętej Brygidy w Gdańsku. Odprawiona zostanie w intencji zmarłych w katastrofie smoleńskiej oraz zamordowanych w Katyniu. Oprawę muzyczną zapewni chór "Piast".

Aleksandra Nietopiel/mimi/mmt