Wiadomości
W akcji ratowania płazów we Wrzeszczu brali udział dorośli i dzieci Fot. Radio Gdańsk/Wojciech Luściński

sobota,

14 kwietnia 2018

13:40

Wielkie szukanie żab we Wrzeszczu. "Musimy wszczepić empatię do małych przyjaciół"

Przez godzinę złapali około setki żab i odnieśli je do ich naturalnego środowiska. We Wrzeszczu odbyła się akcja "Daj Żabie Przejść". Codziennie na drogach Trójmiasta giną setki płazów, które pokonują drogę do zbiorników wodnych, a następnie z powrotem do lasu.
- Na drogach odbywa się masakra żab - mówi Paweł Burkiewicz, inspektor ds. utrzymania zieleni w Gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni. - Pod kołami samochodów giną tysiące osobników, a my ludzie dobrej woli, może uratujemy setki. One migrują ze swoich siedzisk. W okresie lęgowym muszą przejść przez często bardzo ruchliwą ulicę. To oznacza, że one są dziesiątkowane - dodaje urzędnik.
0zaby

WAŻNA EMPATIA

Jak podkreśla jeden z młodych uczestników wydarzenia, żaby mają bardzo ważną rolę w środowisku. - Przecież one łapią muchy! To bardzo ważne stworzenia. - Edukacja od małego jest bardzo ważna. To rola rodziców, którzy muszą wszczepić dzieciom empatię do naszych mniejszych przyjaciół. Bez tego jesteśmy skazani na porażkę i brak serca - dodaje mama jednego z maluchów, który w sobotę szukał żab.

W Dolinie Królewskiej we Wrzeszczu żaby zbierało ponad 15 osób. Podobna akcja odbyła się ostatnio przy Spacerowej w Oliwie.

Wojciech Luściński/mmt