Wiadomości
Od lewej: Krzysztof Skrzypski i jego podopieczni: Marcin Puk (Przymorze), Małgorzata Piekarska (Orunia), Łukasz Łopanowski (Zaspa), Ewelina Jaworska (Brzeźno) Fot. gdansk.pl/Przemysław Kozłowski

sobota,

14 kwietnia 2018

11:41

To będzie jedyna taka kafejka Gdańsku. Na razie zbierają 25 tys. zł na ekspres do kawy

Gdańsk już niedługo zyska kolejne miejsce spotkań. Nie było by w tym nic zaskakującego gdyby nie fakt, że lokal będzie obsługiwany przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną. To pierwsza taka inicjatywa w Trójmieście i jedna z pierwszych w Polsce. Kawiarnia będzie mieścić się przy ul. Świętojańskiej 68.

Pomysłodawcą projektu jest Krzysztof Skrzypski - pedagog specjalny i wolontariusz oraz prezes CIEKAWEJ Spółdzielni Socjalnej, który od lat działa na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną. Obecnie jest również przewodniczącym zarządu dzielnicy Przymorze Wielkie.

Kawiarnia CieKawa ma powstać z pomocą dwóch organizacji pozarządowych - Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku oraz Fundacji Teneo. Ta druga chce dodatkowo utworzyć Przedsiębiorstwo Społeczne, które podejmie walkę z bezrobociem wśród osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. 

 


ZBIERAJĄ NA EKSPRES DO KAWY

Maszyna do parzenia kawy ma być sercem lokalu. Wymarzony ekspres kosztuje dokładnie 25 518 zł. Organizatorzy postanowili rozpocząć zbiórkę pieniędzy w piątek 13 kwietnia o godz. 13:13 z wiarą, że wbrew stereotypom ten dzień okaże się szczęśliwy. Zbiórka potrwa do 13 maja i jest prowadzona przez platformę wspieram.to.

SKĄD TEN POMYSŁ?

- Gdańsk jest coraz bardziej popularnym ośrodkiem turystycznym, tętni życiem w sezonie letnim i poza nim właściwie o każdej porze roku. Chcemy, by wynikło z tego coś dobrego również dla gdańszczan z niepełnosprawnością intelektualną. To właśnie niepełnosprawne dorosłe osoby, wychodzące z Warsztatów Terapii Zajęciowej, mają być największymi beneficjentami tworzonych przez nas miejsc pracy - mówi Krzysztof Skrzypski. - CIEKAWA Spółdzielnia Socjalna to nowa jakość życia osób w niej zatrudnionych. To rzeczywista realizacja zadań wynikających z misji Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku. To wreszcie realizacja postanowień Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych w zakresie dostępu do zatrudnienia, prawa do godności i samodzielności - dodaje pomysłodawca

NIE TYLKO KAWIARNIA

Kawiarnia będzie mieścić się w lokalu po zlikwidowanym gimnazjum na gdańskiej Oruni przy ul. Gościnnej 17. Założyciele mają w planach także zakupienie coffee-trucka.

Kawiarnia, poza produktami z kuchni, będzie sprzedawała kawę, herbatę, świeżo wyciskane soki oraz kanapki. W lokalu będzie można zaopatrzyć się także w produkty tworzone własnoręcznie przez osoby niepełnosprawne z innych placówek terapeutycznych działających na terenie Gdańska.

Przygotowania do otwarcia trwają. W tym momencie trwa nabór personelu. Pomysłodawcy organizują staże zawodowe dla kandydatów, szkolenia baristyczne oraz wizyty studyjne w podobnych przedsiębiorstwach. Poszukiwani są kucharze i pomocnicy kuchenni. Trwają również rozmowy z potencjalnymi producentami i dostawcami regionalnych produktów.

oprac. mkul