Wiadomości
Fot. Radio Gdańsk

piątek,

13 kwietnia 2018

19:30

Znakomita, wrażliwa dziennikarka, dobry człowiek. Joanna Matuszewska laureatką Bryły Bursztynu

Nasza redakcyjna koleżanka - Joanna Matuszewska - laureatką tegorocznej nagrody Bryła Bursztynu, symbolizującej moc i siłę. Statuetką wyróżniane są osoby szczególnie otwarte na drugiego człowieka. W Radiu nie mamy wątpliwości, że taka właśnie jest Joanna.

Joanna Matuszewska, dziennikarka Radia Gdańsk, od wielu lat zajmuje się tematyką medyczną i społeczną. W 2013 roku zachorowała na raka. Leczenie było skomplikowane, ale ostatecznie zakończyło się sukcesem. Spowodowało też, że Joanna postanowiła zrobić coś, co pozwoli pacjentom poczuć się bezpieczniej i czerpać wiedzę o leczeniu choroby z rzetelnego źródła.

WALKA TO POCZĄTEK

W 2015 roku opracowała specjalny poradnik dla pacjentów Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku i doprowadziła do jego wydania.

- Zauważyłam, że lekarze często nie mają czasu, by spokojnie odpowiedzieć na wszystkie pytania, które pojawiają się w głowie osoby chorej na raka. W rezultacie ktoś, kto dowiedział się o chorobie, zostaje z tym sam - opowiada Joanna Matuszewska. 

Rok później podobna publikacja trafiła do rąk osób leczonych w Gdyńskim Centrum Onkologii w Redłowie, a w 2017 roku do pacjentów z Kaszub, leczących się onkologicznie w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie. Dotąd wydrukowano prawie 20 tys. egzemplarzy poradników pacjenta, a w przygotowaniu są dwa kolejne, dla pacjentów szpitali w Prabutach i Słupsku.

Poradniki zawierają informacje o sposobach leczenia raka, skutkach ubocznych, diecie, a także niezbędne numery telefonów i porady, ułatwiające przejście przez proces leczenia, m.in. dotyczące prowadzenia samochodu, pracy zawodowej i uprawiania sportu w trakcie terapii. Publikacja jest przekazywana pacjentowi przez lekarza po rozpoznaniu choroby.

WOLONTARIAT I INFORMACJA ONKOLOGICZNA
matuszewska brylabursztynuFot. Zuzanna Matuszewska

Dzięki inicjatywie Joanny w maju 2017 roku w gdańskim WCO powstał Punkt Informacji Onkologicznej dla pacjentów, w którym wolontariusze codziennie udzielają darmowego wsparcia logistycznego i psychologicznego. Odpowiadają na pytania pacjentów, podejmujących walkę z nowotworem i ich bliskich, którzy szukają rzetelnej wiedzy, dotyczącej procedur i postępowania, oraz wsparcia związanego z terapią onkologiczną. Przez pierwsze siedem miesięcy z porad skorzystało prawie tysiąc osób. W punkcie dyżurują psychonkolodzy, studenci psychologii, ale także osoby, które same przeszły leczenie onkologiczne. Wolontariuszką jest także Joanna Matuszewska.

W 2016 roku z inicjatywy naszej koleżanki Radio Gdańsk podpisało umowę o współpracy z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym, która dotyczy edukacji zdrowotnej mieszkańców Pomorza. Organizowane są cykliczne spotkania pacjentów "na żywo" z lekarzami, do których na Pomorzu trzeba najdłużej czekać na wizytę. W trakcie spotkań pod hasłem "Bądź Zdrów bez kolejki" można uzyskać informacje o sposobach leczenia, zadać własne pytania zaproszonym specjalistom, a także skonsultować wyniki swoich badań diagnostycznych.

"CZŁOWIEK DUSZA"

Pracownicy Radia Gdańsk nie mają wątpliwości, że Joanna zasłużyła na nagrodę. - To jest dla nas wzór. Wzór podchodzenia do ludzi i robienia więcej, niż robią na co dzień dziennikarze - mówi Agnieszka Michajłow. Złudzeń nie ma również Iwona Wysocka, która współdzieli pokój z Joanną. - Życzę wszystkim, żeby mieli w swoim otoczeniu tak cudowną osobę - dodaje.

Równie ciepło o Joannie wypowiada się Włodzimierz Machnikowski. - Asia jest "bryłą" pozytywnej energii. Dokładnie wie, jak być szczęśliwą mimo przeciwności losu i co najważniejsze, chętnie się tą wiedzą dzieli - mówi.

Dziennikarski talent Joanny, według pracowników Radia Gdańsk, jest nie do podważenia. - To bardzo utalentowana dziennikarka. Znam ją od wielu lat. Jest znakomitą reporterką - mówi Jacek Naliwajek. Tomasz Galiński zgadza się z tą opinią. - Jest znakomitym fachowcem, jeżeli chodzi o dziennikarstwo - dodaje.

Uroczyste wręczenie nagrody nastąpiło podczas II Polsko-Francuskiej Wielkiej Gali Charytatywnej na rzecz dzieci z gdyńskiego hospicjum Bursztynowa Przystań. Zebrano ponad 150 tysięcy złotych, które w całości przeznaczono na rzecz podopiecznych gdyńskiej placówki.

Maksymilian Mróz