Wiadomości
Fot. Pixabay

środa,

11 kwietnia 2018

14:37

Szkoły wyższe przygotowują do życia w świecie, który nie istnieje? Wiele zawodów po prostu... zniknie

Tę odważną tezę stawiają organizatorzy konferencji Konkurencyjna Edukacja pt. "Uczelnia Idea. Cyfrowa Transformacja" i zapraszają do dyskusji przedstawicieli środowisk naukowych oraz praktyków biznesu.


- Istota kształcenia w szkole wyższej nie polega (…) na wpajaniu wiedzy faktograficznej, lecz na ćwiczeniu umysłu w dochodzeniu do tego, czego nie da się znaleźć w podręcznikach - twierdził Albert Einstein. Te słowa brzmią aktualnie także dzisiaj, w czasach cyfrowej transformacji postępującej gwałtownie nie tylko w nauce i technice.

WDROŻYĆ ZMIANY

– Żyjemy, uczymy się i pracujemy w świecie, w którym zmiany następują z niespotykaną wcześniej prędkością. Brakuje nam czasu na głębszą refleksję nad tym, dokąd tak pędzimy. Właśnie po to – by niejako wymusić zatrzymanie się i zastanowienie – jako organizatorzy konferencji, stawiamy odważną tezę: "Szkoły wyższe przygotowują studentów do życia w świecie, który nie istnieje". Chcemy sprawić, by przedstawiciele środowisk biznesowych i akademickich wsłuchali się wzajemnie w argumenty za i przeciw, wyartykułowali własne opinie i otworzyli się na przemyślenia innych, a  następnie zaangażowali w programowanie i wdrażanie niezbędnych zmian w edukacji – mówi Ewa Sowińska, Partner ESO Audit, członek Rady Programowej konferencji.

KONIEC ZAWODÓW

Według organizatorów zmiany w edukacji są niezbędne. Są szacunki, według których 60 proc. dzieci, które obecnie rozpoczynają naukę, będzie pracowało w nieistniejących jeszcze zawodach. W ciągu 10-15 lat ma zniknąć około 40 proc. zawodów. Stanie się tak, ponieważ postępować będzie cyfrowa transformacja i automatyzacja.

– Obecny system edukacji nadal stawia na zdolność do pamięciowego odtwarzania podręcznikowej wiedzy i wąsko pojmowane przedmioty – nie pokazuje przenikania się różnych dziedzin nauki. To system, który został stworzony na potrzeby innej epoki. Jako społeczeństwo i decydenci zdajemy się nie dostrzegać, że ta epoka przeszła już do historii – mówi dr Barbara Stepnowska, dyrektor studiów MBA Politechniki Gdańskiej, członek Rady Programowej konferencji.

W konferencji wezmą udział: prof. Jerzy Hausner (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie), prof. Dariusz Filar (ekonomista i literat), dr Henryka Bochniarz (Prezydent Konfederacji Lewiatan), prof. Witold Bielecki (Akademia Leona Koźmińskiego), prof. Julita Wasilczuk (Politechnika Gdańska), Anna Grosiak (Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu w Siemens Sp. z o.o ), dr Andre Helin (Prezes Zarządu BDO), Piotr Voelkel (założyciel Grupy Kapitałowej VOX), Krzysztof Kwiatkowski (Najwyższa Izba Kontroli), Jakub Wojnarowski (ACCA) oraz goście z zagranicy: Joanna Bochniarz (Center for Innovative Education, Bruksela), Alain Heureux (Brussels Creative and Creative Ring) i Tom Clark (Center for Innovative Education, Bruksela).


Więcej o konferencji można przeczytać >>> TUTAJ Wstęp wolny – obowiązuje rejestracja.

 

oprac. mili