Wiadomości
Budynek PTTK jest najstarszym w prawobrzeżnej części Słupska Fot. Radio Gdańsk/Przemysław Woś

sobota,

31 marca 2018

17:11

Nerwów było sporo, ale PTTK w Słupsku uratowane. Jest jednak warunek

PTTK w Słupsku nie straci zabytkowej siedziby. Przez ostatnie trzy lata towarzystwu groziła eksmisja z powodu nieuregulowanej sytuacji prawnej budynku przy ulicy Szarych Szeregów.

Mimo że Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze było właścicielem obiektu od lat 50. ubiegłego wieku, to nie zapisano tego w księdze wieczystej.

POROZUMIENIE, ALE Z JEDNYM WARUNKIEM

Gdy w 2014 roku organizacja zauważyła błąd i próbowała go naprawić, okazało się, że właścicielem formalnym budynku jest miasto i samorząd ma inne plany w sprawie wykorzystania. Stronom jednak udało się dojść do porozumienia.
Władze Słupska przekazały PTTK obiekt na 99 lat. Warunek jest jednak taki, że właścicielem musi być słupski oddział PTTK lub jego prawny następca.

- Cieszę się, że udało się sprawę załatwić. Ostatnie trzy i pół roku żyliśmy w niepewności, co będzie dalej. Ja wstrzymałem wszystkie remonty, nawet bieżące, bo my jesteśmy organizacją społeczną, żyjemy ze składek. Nie mamy wielkich pieniędzy, a jakbym to potem wszystko rozliczył? Teraz, jak podpiszemy akt notarialny, składamy też wnioski o pieniądze unijne i zaczynamy na pewno od remontu elewacji. Dobrze, że doszliśmy do porozumienia z władzami miasta i dobrze, że zapisano warunek, że budynek może być tylko we władaniu lokalnego PTTK. My mamy złe doświadczenia z różnymi reorganizacjami, pozbawiano nas osobowości prawnej, wszystko chciała mieć centrala w Warszawie. Teraz sprawa jest jasna, a proszę pamiętać, że obiekt w którym działamy jest najstarszym w prawobrzeżnym Słupsku - mówi sekretarz PTTK w Słupsku Janusz Grabowski.

RÓŻNE PODMIOTY

Organizacja zrzesza 820 członków. Formalnie działa od 10 maja 1946 roku. Należą do niej przewodnicy turystyczni, trzy kluby kajakowe, rowerowe, piesze, górskie, narciarskie, podwodne oraz konne z terenu byłego województwa słupskiego. PTTK prowadzi również w budynku przy ulicy Szarych Szeregów w Słupsku niewielki hotel Mikołajek oraz restaurację i bar.

Przemysław Woś/mmt