Wiadomości
Małe jachty mogą tworzyć siec z większymi jednostkami. Również boje badawcze, których jest na morzu sporo, mogą przekazywać dane do jednostek pływających, a te dalej mogą popłynąć na ląd do sieci globalnej.

środa,

21 marca 2018

22:11

Internet może pływać statkami. Naukowcy opracowali system internetowy dla całego Bałtyku

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej chcą objąć zasięgiem sieci internetowej cały akwen Morza Bałtyckiego. Statki potraktowali jak pływające stacje bazowe. Uważają, że sygnał biegnący od jednostki pływającej do jednostki pływającej może stworzyć wystarczająco gęstą sieć połączeń.

Czy statki mogą przewozić Internet? Profesor Józef Woźniak z Politechniki Gdańskiej uważa, że to możliwe. Można stworzyć na morzu sieć w której statki będą swego rodzaju pływającymi nadajnikami i odbiornikami sygnału wi-fi. Wystarczy tylko żeby jednostki pływające po Bałtyku miały na pokładzie urządzenia zbudowane na Politechnice Gdańskiej.

Tam gdzie jest gęsty ruch statków, można prowadzić transmisję danych non stop. Tam gdzie jest mniej gęsto, przepływające co jakiś czas obok siebie jednostki mogłyby przekazywać sobie paczki danych np. z mailami, zdjęciami, dokumentami.

prom 2

Największą rolę do odegrania w budowie ewentualnej sieci internetowej na morzu mają jednostki obsługujące stałe linie.

Nad projektem "Internet na Bałtyku" pracowano przez 3 lata. W tym miesiąc trwały próby na morzu. Urządzenia podobno zadziałały bez zarzutu. Zaproponowane i przetestowane rozwiązania mogą stanowić uzupełnienie i/lub ciekawą alternatywę dla kosztowanych systemów satelitarnych, często jedynych dostępnych środków łączności szerokopasmowej na znacznej części akwenów morskich. Czy zostaną wdrożone? - Pokazaliśmy, że to jest możliwe, reszta zależy od operatorów sieci komórkowych i armatorów - mówi kierujący projektem profesor Józef Woźniak.

Posłuchaj rozmowy z profesorem Józefem Woźniakiem:internet na BałtykuProjekt "netBaltic - Internet na Bałtyku był realizowany nie tylko przez naukowców z Politechniki Gdańskiej. Badania porowadziło konsorcjum składające się z zespołów WETI PG, Instytutu Łączności Państwowego Instytutu Badawczego, Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk oraz firm DGT LAB S.A. i NavSim Polska sp. z o. o. przy istotnym finansowaniu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Badań Stosowanych.

Włodzimierz Raszkiewicz