Wiadomości
Fot. Wyprawa Antarctic Circle 60 S.pl

środa,

21 marca 2018

09:03

Ten wyczyn przejdzie do historii. Polscy żeglarze okrążyli Antarktydę płynąc non stop

Dokonali jednego z największych wyczynów w historii światowego żeglarstwa. Polscy żeglarze na jachcie Katharsis II okrążyli Antarktydę po jej wodach non-stop.

- Płynęliśmy jak najbliżej kontynentu. Zaliczyliśmy wszystkie z dwunastu mórz antarktycznych. Poza południowym kołem polarnym spędziliśmy 25 dni - mówi kapitan wyprawy Mariusz Koper.

TO NIE KONIEC

- 20 marca 2018 roku opłynęliśmy Antarktydę jako pierwszy jacht w historii, płynąc non-stop na południe od 60 stopnia szerokości geograficznej południowej. Ale to oczywiście nie koniec wyprawy, ze szczytu trzeba jeszcze wrócić. Wracamy do Hobart w Australii, przed nami jeszcze trzy tysiące mil ciężkiej żeglugi.

W pobliże Antarktydy Polacy dotarli jachtem po 13 dniach od startu z Kapsztadu, skąd wypłynęli 23 grudnia ubiegłego roku.

Wykonanie pełnej pętli wokół Antarktydy - o łącznej długości 10 tys mil morskich zajęło polskim żeglarzom 72 dni.

O Wyprawie:

POLSKA ŻEGLARSKA WYPRAWA ANTARKTYCZNA KATHARSIS II

Non-stop dookoła kontynentu Antarktydy wzdłuż i na południe od 60 stopnia szerokości geograficznej południowej.

Rejs jachtu Katharsis II z kpt. Mariuszem KOPEREM i 8.osobową załogą (Tomasz Grala, Hanna Leniec, Michał Barasiński, Magdalena Żuchelkowska, Michal Małecki, Ireneusz Kamiński, Piotr Kukliński, Robert Kibart), to próba ustanowienia żeglarskiego rekordu świata (na trasie Kapsztad - Hobart dookoła najzimniejszego kontynentu Ziemi) jak najbliżej Antarktydy, wzdłuż i na południe od 60 stopnia szerokości geograficznej południowej

Wyprawa została dedykowana promocji profilaktyki walki z rakiem piersi u kobiet. Projekt społeczny autorstwa kpt. Hanny Leniec, pod nazwą "Badajmy Się Nie Dajmy Się" (BSNDS) jest adresowany do żeglarek i ogólnie - do młodych kobiet (i ich rodzin) i jest realizowany od grudnia 2016 we współpracy m.in. z Centrum Onkologii - Instytutem im. Marii Skłodowskiej - Curie w Warszawie: http://antarcticcircle60s.pl/category/hania/.

Wyprawa to także wyzwanie naukowe. W trakcie rejsu prowadzone są badanie wód antarktycznych, we współpracy z Instytutem Oceanologii PAN w Sopocie. Piotr Kukliński, członek załogi, żeglarz jachtowy i profesor PAN, jest odpowiedzialny za realizowane eksperymenty naukowe.

Anna Rębas/mat. prasowe/mar


Zobacz Galerię