Wiadomości
Fot. Radio Gdańsk/Paweł Drożdż

środa,

14 marca 2018

14:47

Trzystu uczniów Zespołu Szkół Informatycznych w Słupsku uczciło Międzynarodowy Dzień Liczby "Pi"

Żywa liczba Pi w Słupsku. Ponad trzystu uczniów Zespołu Szkół Informatycznych, utworzyło sznur osób, wyznaczających kolejne miejsca po przecinku, najsławniejszej z liczb niewymiernych. To z okazji obchodzonego w środę Międzynarodowego Dnia Liczby Pi.

W Zespole Szkół Informatycznych zorganizowano w środę wiele wydarzeń, związanych z liczbą Pi. Od rana klasy rywalizowały ze sobą w konkursach, których wspólnym mianownikiem była sławna "ludolfina". Pierwszy polegał na zapamiętaniu jak największego rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi. Drugą konkurencją był test wiedzy z liczby Pi. Na korytarzach rozwieszono także ulotki z informacjami o historii oraz zdjęcia sławnych matematyków, którzy mierzyli się z najsławniejszą z liczb niewymiernych.

AKCJA DLA UCZNIÓW

- Staraliśmy się, aby ta akcja rozluźniła, żeby to była zabawa wśród młodzieży i żeby każdy na dalsze lata pamiętał, że taka liczba w alfabecie greckim była i ile wynosiła. Chcieliśmy też pokazać, że matematyka to nie jest nudny przedmiot - mówi Monika Skwarek, nauczycielka matematyki w Zespole Szkół Informatycznych w Słupsku.

3.14

Liczba Pi określa stosunek długości obwodu koła do jego średnicy. Przybliżona wartość, to 3.14. Stąd wzięła się data obchodów. Liczba Pi doczekała się setek wielbicieli na całym świecie. Upamiętniana była w piosenkach, poematach, książkach oraz filmach. Miłośnicy matematyki podkreślają, że do dzisiejszego świętowania można się przyłączyć robiąc lub jedząc...pizzę, która jest okrągła i również zaczyna się na "pi".

Paweł Drożdż/mk