Wiadomości
Fot. Radio Gdańsk/Aleksandra Nietopiel

wtorek,

13 marca 2018

18:46

Język chiński w gdańskich podstawówkach nawet jako przedmiot obowiązkowy. "Dzieci szybko łapią nowe dźwięki"

Więcej języka chińskiego w gdańskich podstawówkach. Jako przedmiot dodatkowy pojawi się w czterech szkołach. W Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 chiński będzie obowiązkowy.

Umowy w tej sprawie zawarto we wtorek na Uniwersytecie Gdańskim w Instytucie Konfucjusza. Dodatkowo list intencyjny, dotyczący nauczania języka chińskiego, podpisała z Instytutem dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 przy ul. Jagiellońskiej w Gdańsku.

- W naszej szkole dzieci uczą się języka chińskiego w ramach przedmiotu dodatkowego od dwóch lat. W jednej z klas będzie to teraz przedmiot obowiązkowy. Od 1 września, obok języka angielskiego, dzieci będą się tez uczyć języka chińskiego w wymiarze dwóch godzin tygodniowo. Nabór do klas ciągle trwa - mówiła Iwona Makurat, dyrektorka placówki.

EDUKACYJNY EKSPERYMENT

Nauka chińskiego w tej szkole będzie edukacyjnym eksperymentem. Program nauczania języka, bazujący na dotychczasowych doświadczeniach, jest już gotowy.

- To, co planujemy, to będzie już start od najmłodszych klas. Teraz pracujemy z klasami starszymi, a tam nauczanie przebiega trochę inaczej. Nauka chińskiego to część szerszej inicjatywy. To nie tylko język chiński, ale też rozmowy o kulturze i tradycji Państwa Środka. Chcemy, żeby młodzi ludzie z Gdańska i Pomorza poznawali to, co jest bardzo egzotyczne, ale na wyciągniecie ręki bardzo trudne – mówił dr Wojciech Bizon, dyrektor Instytutu Konfucjusza przy UG.

"WCALE NIE SĄ TRUDNE"

Okazuje się, że w Gdańsku dzieci bardzo chętnie uczą się języka chińskiego. Tego, co wydaje się trudne dla dorosłych, najmłodsi nie zauważają.

– Chińska wymowa i gramatyka wcale nie są trudne. Dzieci mają jeszcze bardzo dobry słuch i szybko łapią nowe dźwięki. A im wcześniej zaczynają naukę chińskiego, tym lepiej sobie radzą – przekonywała profesor sinologii na UG Wu Lan. Jak dodała - im więcej dzieci uczących się chińskiego, tym większa szansa na przygotowanie ich do kontynuacji nauki tego języka na studiach.

Ola Nietopiel/mk