Wiadomości
"Lokal na start za złotówkę". Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

poniedziałek,

12 marca 2018

14:12

Drobne firmy, tani start i duże nadzieje na przyszłość. Zapytaliśmy przedsiębiorców, jak wykorzystują program Lokal za złotówkę

Sklep z obuwiem, hostel, rękodzieło oraz galeria - między innymi takie usługi oferują młodzi przedsiębiorcy w lokalach za złotówkę. Właśnie ruszyła druga edycja gdańskiego programu. Przez trzy lata najemcy płacą czynsz na bardzo preferencyjnych warunkach - w pierwszym roku złotówkę za metr kwadratowy.

Lokal wynajął od miasta Krzysztof Krajewski, który produkuje ekologiczną odzież dla dzieci. Swoją działalność dopiero rozkręca, więc preferencyjne ceny najmu są dla niego ogromnym ułatwieniem.

- Rok temu założyłem z żoną firmę. Stworzyliśmy markę Bomulo, która zajmuje się produkcją ekologicznych piżamek dla dzieci. Są wykonane z certyfikowanej bawełny organicznej. Cała produkcja odbywa się w Polsce. Zbadaliśmy wcześniej rynek i zauważyliśmy, że oferta takich piżamek jest ograniczona, więc stwierdziliśmy, że tym się zajmiemy. Zrobiliśmy serię próbną i okazało się, że jest duże zainteresowanie - mówi. 

Projektowaniem zajmuje się żona pana Krzysztofa. On
 - sprawami finansowymi i sprzedażą. - Stwarzamy produkt od zera. Okazało się, że jest w kraju tylko jedna dziewiarnia, która produkuje materiały z certyfikatem, potwierdzającym ekologiczne pochodzenie. Liczy się dla nas jakość, więc szukaliśmy także dostawców, którzy będą spełniali określone kryteria. Przez to proces przygotowania produkcji trwał około roku. Teraz jesteśmy w przeddzień sprzedaży w internecie i sklepach stacjonarnych. Lokal był nam potrzebny, bo mamy bele materiałów, maszyny, na których powstają prototypy. Wszytko to trzeba gdzieś składować. Natomiast wiadomo, że na początku działalności koszty są bardzo istotne, więc chcieliśmy je maksymalnie ograniczyć. W pierwszym roku nie mieliśmy żadnych przychodów, nie mówiąc o zyskach. Dla nas możliwość uczestniczenia w takim programie była strzałem w dziesiątkę. Umożliwiło to nam ograniczenie kosztów i rozwój działalności. Oczywiście oprócz czynszu dochodzą koszty eksploatacyjne - prąd czy woda, ale w pierwszym roku złotówka za metr kwadratowy, to bardzo preferencyjna stawka - tłumaczy Krzysztof Krajewski.

PRACOWNIA "MEWKA"


W lokalu przy ulicy Bliskiej w Nowym Porcie powstała pracownia "Mewka". Prowadzą ją Emilia Strączek oraz Bartosz Zimniak. - Prowadzimy warsztaty, robimy wystawy. Łączymy ludzi i sztukę. Współpraca z mieszkańcami to podstawa naszej działalności. Dotychczas zrealizowaliśmy kilka wystaw. Na przykład na zewnątrz powstała instalacja "Bedtime" artystki Aurelii Buczek. Na podwórku stanęło łóżko i przez dwa tygodnie mieszkańcy "nawiązywali współpracę" z tym łóżkiem, przynosili różne rzeczy, niektóre zabierali. Powstały także wielkie prace robione na szydełku. To inicjatywa, którą zrealizowaliśmy we współpracy z Centrum Integracji Społecznej - mówi Bartosz Zimniak.

- Często przychodzą do nas dzieci, dla których wymyślamy różne zajęcia. Naszym największym przedsięwzięciem warsztatowym był projekt "Budujemy latarnię morską". Polegał na zbudowaniu latarni morskiej z muralu. Powstawał on we współpracy z mieszkańcami. To 68 kafli, każdy z nich stworzyła jedna osoba. To teraz taka nasza wizytówka. To Bartek znalazł na stronie Gdańska program lokalu za złotówkę. Zrobiliśmy burzę mózgów i stwierdziliśmy, że to jest ten czas i to miejsce - mówi Emilia Strączek.

- Kiedy myśleliśmy o naszym projekcie pod koniec 2016 roku, to Gdańsk nie miał jeszcze w ofercie projektu "Otwartych pracowni". Ale uważamy, że była to dla nas ogromna szansa. Jesteśmy na Bliskiej w Nowym Porcie już ponad rok i cały czas się rozwijamy. Jesteśmy w trakcie zakładania fundacji z działalnością gospodarczą. Dziś wiemy, że program "Lokal za złotówkę" pomaga spełniać marzenia młodym twórcom i przedsiębiorcom - dodaje Bartosz Zimniak.

DROBNE DZIAŁALNOŚCI


Lokale za złotówkę są dla przedsiębiorców rozpoczynających działalność. - Po pierwszej edycji programu, mamy bardzo pozytywne doświadczenia. Lokale wynajęli młodzi i energiczni ludzie. Mam nadzieję, że będą w nich kontynuowali swoją działalność. To głównie drobne działalności: rękodzieło, usługi hostelowe, galeria, sklep z obuwiem, gabinet doradztwa psychologicznego oraz biura. Przez pierwszy rok najmu opłata wynosi symboliczną złotówkę za metr kwadratowy powierzchni. W drugim roku to 40 proc. stawki czynszu zaoferowanej w pisemnym konkursie ofert, a w trzecim roku 70 proc. stawki czynszu. Najemca oprócz stawek ponosi też koszty utrzymania lokalu. Zdajemy sobie sprawę, że to właśnie pierwsze miesiące są dla nowego przedsiębiorcy najtrudniejsze i wymagają nakładów finansowych. Mogą więc przeznaczyć środki na rozwój działalności, a nie na czynsz. W drugiej edycji czeka na przedsiębiorców pięć lokali zlokalizowanych w różnych dzielnicach Gdańska. To głównie dzielnice rewitalizowane, bo chcemy, żeby lokale wzbogacały dzielnicę i miały pozytywny wpływ na rewitalizację - mówi wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak.

FORMALNOŚCI


Składając ofertę na najem lokalu należy w szczególności:

- określić rodzaj działalności, jaką zamierza się prowadzić we wskazanym przez siebie lokalu oraz oferowaną wysokość stawki czynszu najmu, której wysokość nie może być niższa niż stawka określona w zaproszeniu do składania ofert
- dołączyć aktualne, wystawione nie wcześniej niż trzy miesiące przed datą złożenia oferty, dokumenty identyfikujące podmiot składający ofertę np. wyciąg z Krajowego Rejestru Sądowego
- wykazać, że jest się podmiotem, który w okresie 12 (24, 36) miesięcy poprzedzających złożenie oferty rozpoczął działalność gospodarczą
- złożyć oświadczenie, że nie jest się najemcą użytkowego lokalu komunalnego
Termin upływa 29 marca.

Wykaz lokali:

Bohaterów Getta Warszawskiego 16 - Wrzeszcz Górny - pow. 30,15 m2
Brzechwy 2 - Przeróbka - pow. 33,40 m2
Na Zaspę 55/56 - Nowy Port - pow. 33,89 m2
Osiedle 2 - Olszynka - pow. 64,06 m2
Wita Stwosza 73 - pom. 119 - Oliwa - pow. 15,58 m2

Więcej w materiale Joanny Stankiewicz:

 
Joanna Stankiewicz/jK

Zobacz Galerię