Wiadomości
Fot. Agencja KFP/Krzysztof Mystkowski

poniedziałek,

12 marca 2018

11:53

ORP Sokół trafi do Muzeum Marynarki Wojennej? Nasz reporter: Jest zgoda ministerstwa [POSŁUCHAJ]

Jest zgoda Ministerstwa Obrony Narodowej na to, aby okręt podwodny ORP Sokół, który zostanie wycofany ze służby w tym roku, został przekazany do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni - dowiedział się reporter Radia Gdańsk.

Muzeum - w porozumieniu z miastem - ustawi go prawdopodobnie na końcu Skweru Kościuszki w Gdyni. Wstępna koncepcja zakłada, że okręt znajdzie się w pewnym zagłębieniu, co z jednej strony nie zniszczy osi widokowej Skweru, a z drugiej strony ułatwi stworzenie ścieżki prowadzącej przez wnętrze jednostki, która wciąż pozostaje w służbie. Wycofanie ORP Sokoła planowane jest na drugą połowę tego roku.

"JEST ZGODA MINISTERSTWA"

- Obecnie wiemy, że jest zgoda ministerstwa, wiemy też, jaki okręt otrzymamy. To jednak dopiero początek skomplikowanego procesu. Po pierwsze trzeba stworzyć dokumentację przystosowania jednostki do funkcji okrętu-muzeum. Trzeba będzie np. wypalić specjalne otwory, którymi będzie można wchodzić do środka i bezpiecznie z niego wychodzić. Trzeba też opracować całą ścieżkę zwiedzania - mówi Aleksander Gosk, zastępca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Wiadomo, że władzom muzeum zależy na tym, aby jak najwięcej oryginalnych elementów okrętu typu Kobben pozostało w jego wersji muzealnej. Prawdziwą atrakcją może być np. możliwość oglądania świata za pośrednictwem peryskopu.

SKOMPLIKOWANY TRANSPORT

Skomplikowany będzie nie tylko proces dostosowania Sokoła do zwiedzania, ale też przetransportowanie go w miejsce, w którym zostanie wyeksponowany.

- Wiadomo, że to miejsce musi znajdować się blisko wody, bo nie wyobrażam sobie, aby tak duża jednostka była transportowana ulicami Gdyni. To bardzo podrożyłoby koszty, zresztą nie wiem nawet czy byłoby wykonalne. Trzeba będzie go transportować wodą. A więc optymalnym wydaje się Skwer Kościuszki, który już jest swego rodzaju muzealną witryną. Tam są przecież Dar Pomorza i Błyskawica - tłumaczy Aleksander Gosk.

ORP Sokół zostanie wycofany ze służby w tym roku, ale dostosowanie zarówno Skweru Kościuszki jak i samego okrętu do nowej roli może zająć nawet 2-3 lata.

31 grudnia ze służby wycofano pierwszego z czterech Kobbenów - okręt ORP Kondor. Obecnie w służbie, oprócz Sokoła, pozostają jeszcze ORP Bielik i ORP Sęp. Dwa ostatnie okręty, jeśli stan techniczny będzie na to pozwalał, mają pływać pod polską banderą jeszcze przez ok. 2 lata.

Więcej na ten temat w materiale Sylwestra Pięty:

 

 

Sylwester Pięta/mar